Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Sfotografuj dzwonnicę loretańską i zgarnij nagrodę z puli 3000 zł. Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Wsi Moszczanka i Skrzebowa z Wielkopolski, organizuje konkurs fotograficzny poświęcony dzwonnicom loretańskim. Kilka takich obiektów znajduje się w naszym regionie. Usytuowane są one w następujących miejscowościach: Żabnica, Sól, Szare, Nieledwia, Sienna, Koszarawa, Czernichów i Międzybrodzie Żywieckie. Konkurs na fotografie obrazujące dzwonnice loretańskie jest częścią projektu "Nasze Loreto - ogólnopolski szlak kaplic loretańskich ", który w tym roku poświęcony jest m.in. dzwonnicom loretańskim. Fotografie należy przesłać do 30 czerwca, pamiętając jednocześnie o zapoznaniu się z regulaminem konkursu, dostępnym na stronie: www.loreto.osw.pl

Kult Matki Bożej Loretańskiej i zwyczaj budowania replik Świętego Domku z Loreto sięga XVII wieku. W tym czasie z pielgrzymek do Loreto przywożono dzwonki, które miały odpędzać złe moce a także rozpędzać chmury burzowe i powstrzymywać związane z nimi nieszczęścia. W XVIII wieku zaczęto budować też dzwonnice z dzwonami poświęconymi Matce Bożej Loretańskiej - używano ich do dzwonienia na Anioł Pański, ich głos miał również ostrzegać przed pożarem - ludzie wierzyli, że dzwony odstraszą płanetników – złe duchy ściągające z nieba pioruny i grad. Zwyczaj ten rozwinął się jednak tylko na terenie dzisiejszych województw małopolskiego i śląskiego. Część z nich istnieje do dzisiaj.

„Konkurs jest częścią większego projektu, w ramach którego członkowie mojego Stowarzyszenia mają zamiar odwiedzić dzwonnice loretańskie w ramach wizyty studyjnej, przygotowujemy także tablice informacyjne do umieszczenia w otoczeniu dzwonnic oraz powstanie publikacja drukowana na temat dzwonnic i kaplic loretańskich. Istnieje już strona internetowa www.loreto.osw.pl, która poszerzona zostanie także o informacje na temat "szlaku dzwonnic loretańskich"- informuje prezes Stowarzyszenia Karol Marszał.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail