Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Mszą świętą w konkatedrze w Żywcu rozpoczęły się uroczystości Bożego Ciała, czyli Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Choć świadomość niezwykłego cudu przemiany konsekrowanego chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, jednak trzeba było czekać aż dziesięć stuleci, zanim zewnętrzne przejawy tego kultu powstały i zadomowiły się w Kościele katolickim. W miniony czwartek 15 czerwca ulicami Żywca do kościoła świętego Floriana na Zabłociu przeszła procesja Bożego Ciała.

Jednak żywiecka procesja jest szczególna, bowiem oprócz wymiaru religijnego, towarzyszą jej mocno zaakcentowane elementy góralskie. Od lat bowiem w Żywcu procesji Bożego Ciała towarzyszy Asysta Żywiecka. Tworzą ją mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje mieszczan żywieckich oraz kultywujących mieszczańskie tradycje. Nie inaczej było i w tym roku.

Czwartkowe święto to także okazja, by zobaczyć ten barwny tradycyjny mieszczański strój i - co istotne - to jedna z niewielu uroczystości, gdzie Asysta Żywiecka swoją obecnością uświetnia wydarzenie w tak licznym gronie.

Zdjęcia: Asysta Żywiecka

{gallery}asystabc{/gallery}

 

Udostępnij Drukuj E-mail