Oceny: (1 raz)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

W minioną sobotę 18 czerwca Zespół Folklorystyczny Górecka z Węgierskiej Górki oraz Zespół Regionalny "Hulajniki" z Milówki zaprezentowały się podczas XXX Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle. Występ zakończył się ogromnym sukcesem, a dzieci z zespołów z Węgierskiej Górki i Milówki zdobyły III miejsce w kategorii zespołów autentycznych i nagrodę w wysokości 900 złotych. Ponadto jury postanowiło przyznać nagrodę instruktorską Pani Katarzynie Grzegorzek - Wróbel z Zespołu Regionalnego "Hulajniki" z Milówki i Zespołu Folklorystycznego "Górecka" z Węgierskiej Górki. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, a poniżej załączamy protokół jury.

Jury pracowało w składzie:

Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko - etnograf, Muzeum Śląskie w Katowicach, przewodnicząca jury,

Adam Adamowski - choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Żywczanie,

Zbigniew Wałach - muzyk, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych,

Dariusz Kocemba - etnolog, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, sekretarz jury.

W 30. Przeglądzie zaprezentowało się:

- 7 zespołów w kategorii autentycznej:

Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej

Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej

Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa

Zespół Regionalny Gminy Świnna Hajduki z Pewli Ślemieńskiej

Mała Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego

Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki

Zespół Folklorystyczny Górecka z Węgierskiej Górki

- 3 zespoły w kategorii opracowanej artystycznie:

Dziecięcy Zespół Regionalny Zobielsko Gromada z Białki

Zespół Młode Rybniczanki z Rybnika

Zespół Pieśni i Tańca Chorzów z Chorzowa

 

Jury oceniło 10 programów, zaprezentowanych przez 10 dziecięcych zespołów folklorystycznych, podanych według kolejności występowania:

1. Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej - z programem "Śmiergust",

2. Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej - prezentujący tradycyjne dziecięce zabawy i tańce na pasiónku,

3. Dziecięcy Zespół Regionalny Zobielsko Gromada z Białki - prezentujący pieśni i tańce pasterskie oraz zabawy z regionu Podbabiogórza,

4. Zespół Młode Rybniczanki z Rybnika - prezentujący wiązankę pieśni i tańce z regionu rybnickiego,

5. Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa - prezentujący zwyczaje sobótkowe górali kliszczackich,

6. Zespół Regionalny Gminy Świnna Hajduki z Pewli Ślemieńskiej - prezentujący tańce, zabawy i pieśni górali żywieckich,

7. Zespół Pieśni i Tańca Chorzów z Chorzowa - prezentujący zabawy, tańce oraz pieśni z Górnego Śląska,

8. Mała Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego - z programem "Bawidło",

9. Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki - z programem "Letnicy we wsi",

10. Zespół Folklorystyczny Górecka z Węgierskiej Górki - z programem "Na grzybach".

 

W KATEGORII ZESPOŁÓW AUTENTYCZNYCH NAGRODY I WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:

 

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł:

- Zespół Regionalny Gminy Świnna Hajduki z Pewli Ślemieńskiej,

 

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.300 zł:

- Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej,

 

dwa III miejsca ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 900 zł:

- Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki,

- Zespół Folklorystyczny Górecka z Węgierskiej Górki,

 

trzy równorzędne wyróżnienia i nagrody pieniężne w wysokości 500 zł:

- Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej - za żywiołową zabawę dzieci na scenie,

- Mała Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego - za prezentację gier i zabaw,

- Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa - za strój i zabawę dzieci.

 

W KATEGORII ZESPOŁÓW OPRACOWANYCH ARTYSTYCZNIE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA OTRZYMUJĄ:

 

I miejsca nie przyznano

 

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.300 zł:

- Zespół Pieśni i Tańca Chorzów z Chorzowa,

 

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł:

- Dziecięcy Zespół Regionalny Zobielsko Gromada z Białki

 

wyróżnienie i nagrodę pieniężna w wysokości 500 zł:

- Zespół Młode Rybniczanki z Rybnika,

 

Ponadto jury postanowiło przyznać nagrody instruktorskie w wysokości 350 zł dla:

- Aliny Łysikowskiej z Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów z Chorzowa,

- Katarzyny Grzegorzek-Wróbel z Zespołu Regionalnego Hulajniki z Milówki i Zespołu Folklorystycznego Górecka z Węgierskiej Górki.

 

Nagrody w łącznej wysokości 10.000 zł ufundował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w 2018 roku zostały wytypowane dwa zespoły:

- Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej,

- Zespół Regionalny Gminy Świnna Hajduki z Pewli Ślemieńskie

Udostępnij Drukuj E-mail