Oceny: (5 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

1 lipca odbyła się w Rajczy uroczystość ukoronowania wizerunku Pani Jasnogórskiej złotym diademem. Przewodniczył jej bp Roman Pindel.

Podczas Eucharystii odczytano list od premier Beaty Szydło, w którym szefowa rządu podkreślała o wielkiej wierze mieszkańców Rajczy i ich przywiązaniu do Matki Boskiej Kazimierzowskiej.

Po kazaniu nastąpił obrzęd koronacji, w trakcie którego odczytano dekret biskupa. Następnie biskup poświęcił przyniesioną przez górali koronę i w asyście kustosza sanktuarium, nałożył ją na ramę obrazu.

Koronę wykonano ze złota ofiarowanego przez wiernych parafii. Wykonał ją krakowski złotnik Tadeusz Piątek wg projektu artysty-konserwatora dzieł sztuki Tadeusza Stopki.

„Góralski hołd” odczytali prezes i wiceprezes Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan – Władysław Motyka z Milówki i Adam Banaś z Rajczy.

W uroczystości brali udział przedstawiciele władz województwa, władz powiatu żywieckiego i gmin Żywiecczyzny oraz reprezentanci gmin partnerskich z Czech, Słowacji i Włoch.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy wydarzenia przeszli z kościoła na teren amfiteatru przy Centrum Kultury, gdzie rozpoczął się piknik królewski z degustacją potraw i występami zespołów. 

zdjęcia: Daniel Franek

Udostępnij Drukuj E-mail