Jest nam niezmiernie miło poinformować, że decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 czerwca 2017 r. Tradycje Wytwarzania Koronki Koniakowskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Droga do tego wpisu łatwa nie była:

Wniosek o wpisanie heklowania koniakowskich koronek na listę przygotowany został przez Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej, stosowna dokumentacja została złożona w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wiosną tego roku. Rozpoczęło się oczekiwanie. Koronczarki spośród siebie wybrały swoją przedstawicielkę, a została nią Zuzanna Ptak, która hekluje od 10. roku życia.

Do Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej od Ministra Kultury Piotra Glińskiego wpłynął list, w którym czytamy: „Uprzejmie informuję, ze decyzją z dn. 1 czerwca 2017 r. Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń. Mam nadzieję, że wpis przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego”.

Koronki są wizytówką wsi Koniaków. Tradycja heklowania – unikatowego sposobu wytwarzania koronek, sięga początku XX wieku. W Koniakowie i okolicy mieszka obecnie 700 koronczarek. Ta żywa tradycja najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie. Wzory tworzą indywidualnie koronczarki. Twórczynie wykorzystują białe lub kremowe nici bawełniane, tworząc liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Obecnie oprócz tradycyjnych serwet wykonywane są również nowsze wzory jak suknie ślubne, spódnice, a nawet bluzki i bielizna.

 
Udostępnij Drukuj E-mail