Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Protokół z posiedzenia komisji konkursu kapel, grup śpiewaczych,śpiewaków ludowych, instrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach z dnia 1 sierpnia 2017 roku

Konkurs odbył się jako samodzielna impreza 48. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2017 roku.

Komisja w składzie:

Anna Borucka-Szotkowska – przewodnicząca komisji, muzykolog

Stanisław Michałczak – muzyk

Zbigniew Wałach – muzyk

Katarzyna Pach-Sznepka – sekretarz jury wysłuchała 85 prezentacji muzyki ludowej, w tym:

22 kapel,

27 grup śpiewaczych,

6 solistów instrumentalistów,

7 solistów multiinstrumentalistów,

13 solistów śpiewaków,

7 mistrzów instrumentalistów z uczniami,

3 mistrzów śpiewaków z uczniami

oraz przyznała następujące nagrody:

 

Kategoria: KAPELE

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w wysokości 2000 złotych otrzymuje:

kapela 9 Siył z Białego Dunajca

pięć równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne w kwocie 600 zł każda otrzymują:

Kapela Blachury i Ficka z Żywca

Przyszowianie z Przyszowej

Pnioki z Sadku-Kostrzy

Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej

Muzyka Zespołu Giewont z Zakopanego

cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:

Spod Kicek z Mordarki

Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic

Kapela Ochodzita

Kapela ze Mszany im. Stanisława Ciężadlika i Józefa Krzysztofa z Mszany Dolnej

cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:

Muzyka Jaśka Kubika z Krościenka n. Dunajcem

Kapela Antoniego Gluzy ze Szczyrku

Magurzanie z Łodygowic

Kapela Bartłomieja Rybki i Euzebiusza Jasińskiego z Koniakowa

 

Kategoria: GRUPY ŚPIEWACZE

 

 

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 500 zł każda otrzymują:

żeńska grupa śpiewacza zespołu Kyczera z Legnicy

męska grupa śpiewacza Leszczynianie z Istebnej

męska grupa śpiewacza Zbyrcok z Juszczyna

żeńska grupa śpiewacza Jakubkowianki z Łososiny Dolnej

cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:

żeńska grupa śpiewacza Istebna z Istebnej

męska grupa śpiewacza Mystkowianie z Mystkowa

męska grupa śpiewacza Wańcy z Wisły

żeńska grupa śpiewacza Wisła z Wisły

cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:

żeńska grupa śpiewacza Giewont z Zakopanego

żeńska grupa śpiewacza Koniokowianki z Koniakowa

żeńska grupa śpiewacza Słopnicki Zbyrcok ze Słopnic

żeńska grupa śpiewacza Regle z Poronina

 

Kategoria: SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje:

Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej (skrzypce)

dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:

Tadeusz Wielgus z Nowego Sącza (heligonka)

Adam Soból z Koniakowa (skrzypce)

 

Kategoria: SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymuje:

Bartłomiej Rybka z Koniakowa

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje:

Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej

dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:

Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem

Kacper Legierski z Jaworzynki

 

Kategoria: SOLIŚCI ŚPIEWACY

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 600 zł otrzymuje:

Józefa Sordyl z Korbielowa

dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymują:

Maria Czyż z Wisły

Jan Kubik z Krościenka n. Dunajcem

 

 

dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł każda otrzymują:

Anna Foja z Sopotni Małej

Katarzyna Kupczak z Juszczyny

dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł każda otrzymują:

Maria Motyka z Istebnej

Maciej Dziubas z Poronina

 

Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ – instrumentalista

 

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł otrzymuje:

Krzysztof Trebunia-Tutka z Zakopanego

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymuje:

Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki

dwa równorzędne II miejsca oraz nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymują:

Ludwik Młynarczyk z Lipnicy Wielkiej

Antoni Gluza ze Szczyrku

 

Kategoria: MISTRZ I UCZEŃ – śpiewak

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

I miejsce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje:

Maria Nowak z Makowa Podhalańskiego

dwa równorzędne II miejsca oraz nagrody pieniężne w kwocie 200 zł każda otrzymują:

Katarzyna Bryjak ze Złotnika

Urszula Gruszka z Koniakowa

 

Pula nagród wyniosła 20 000 zł. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jury z przyjemnością stwierdza bardzo liczny udział wykonawców w poszczególnych kategoriach konkursu. Nie przyznano Złotych Żywieckich Serc w czterech kategoriach – grup śpiewaczych, solistów instrumentalistów, solistów multiinstrumentalistów oraz mistrz śpiewak. Cieszy liczny udział młodych artystów oraz obecność reprezentantów różnych grup etnograficznych polskich górali. Godna odnotowania jest obecność wielu stojących na wysokim poziomie kapel pochodzących z różnych regionów górskich naszego kraju.

Jury składa podziękowania organizatorom oraz konferansjerom za sprawne przeprowadzenie konkursu.

 

Zdjęcia w obiektywie Daniela Franka:

 

Udostępnij Drukuj E-mail