W roku bieżącym Muzeum Miejskie w Żywcu realizuje projekt wydawniczy „W zgodzie z naturą i kulturą. O siostrach Józefie i Zofii Sordyl”. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany jest w ramach programu Dziedzictwo kulturowe, Priorytet Kultura Ludowa.

Celem projektu jest wydanie książki wraz filmem, dokumentującej życie, twórczość oraz działalność znanych i cenionych twórczyń ludowych z Korbielowa, górskiej wioski w Beskidzie Żywieckim. Wyjątkowych kobiet, prowadzących niemal do dzisiaj tradycyjną gospodarkę polaniarską, a równocześnie wspaniałych śpiewaczek i gawędziarek, laureatek wielu konkursów, dla których nauczycielką i mistrzynią była przede wszystkim ich matka. W 2005 roku siostry otrzymały prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga, honorującą ich działalność i dorobek artystyczny. Książka ukaże bogactwo życia oraz niepowtarzalne osobowości 72- letnich bliźniaczek, będących „ostoją tradycji”, w której wzrastały.

Wydaniu i promocji książki w miesiącu grudniu bieżącego roku towarzyszyć będzie okolicznościowa wystawa czasowa w Muzeum Miejskim w Żywcu.

Udostępnij Drukuj E-mail