Święto urodzaju, magiczna moc ziół i czas podziękowań. Tak w skrócie określić można święto, przypadające na 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej, a w kontekście chrześcijańskim święto Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny.

Matka Boska, patronka ziemi

Obchody Matki Boskiej Zielnej w całym kraju obchodzone są bardzo uroczyście, jednak największe są w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie połączone są z inscenizacją Zaśnięcia Marii Panny i jej Wniebowzięcia. Pielgrzymi z całego kraju zmierzają również na Jasną Górę.

W dniu Matki Boskiej Zielnej składa się w ofierze płody ziemi, zioła, kwiaty, owoce, zboże. Dekoracje z kwiatów wzbogacają nastrój świętowania.

W tradycji ludowej utarło się przekonanie, że poświęcona w tym dniu wiązanka ma właściwości lecznicze. W drodze z kościoła najczęściej pozostawiano ją w bruzdach zagonów. Miało to odstraszyć szkodniki od upraw. Dopiero po kilku dniach była zabierana do domu. Zioła z wiązanki dodawano do leczniczych herbat i wywarów.

Warto jednak podkreślić, iż sam zwyczaj robienia bukietów i zawartości w nim rodzajów ziół i kwiatów, uzależniony był od regionu. Bez względu jednak na teren - święto Matki Boskiej Zielnej to wyraz ogromnego hołdu za plony i dary ziemi. W niektórych regionach istniał zwyczaj pieczenia bułek i chleba z tegorocznych plonów; w innych natomiast - dopiero od poświęcenia owoców 15 sierpnia można było jeść jabłka, gruszki i inne owoce. To także dawniej dzień wzajemnych odwiedzin i śpiewania pieśni maryjnych.

Sporządzone w tym dniu wianki i bukiety starannie przechowywano przez cały rok; wierzono, że chronią od piorunów, nieszczęść i chorób. Czasem gałązki z bukietów wkładano za obrazy. Zioła lecznicze miały także zastosowanie w leczeniu ludzi i zwierząt.

Co na to etnografia?

Święto Zaśnięcia obchodzono już w VII wieku. Lecz sam zwyczaj święcenia bukietów jest jeszcze starszy i ma korzenie pogańskie. Prawdopodobnie wywodzi się z dnia bogini Diany, przypadającym na 13 sierpnia.

Zamieszczamy film Łukasza Łuczaja „(…)o łąkach kwietnych i święcie Matki Boskiej Zielnej”.

Udostępnij Drukuj E-mail