Oceny: (1 raz)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

W minioną sobotę 19 sierpnia na Błoniach Amfiteatru Pod Grojcem w Żywcu odbyły się Dni Powiatu Żywieckiego. W ramach tej cieszącej się dużym zainteresowaniem imprezy, miało miejsce uroczyste nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego”, Przegląd Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego” oraz Święto Miodu, w ramach, którego odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na Pasiekę Roku 2017. Wszystkie potrawy prezentowane w Przeglądzie Potraw były udostępnione do degustacji dla publiczności na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.

W ramach Dni Powiatu odbyły się prezentacje gmin Powiatu Żywieckiego oraz występy artystyczne Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Milówki, Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca, Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mały Haśnik” z Żabnicy, Kapeli „Spod Czoha” wraz z grupą śpiewaczą CONVIVA z Łękawicy oraz pokaz tańca nowoczesnego w wykonaniu Zespołu Tańca Towarzyskiego EGO DANCE.

W czasie trwania imprezy odbyło się wiele atrakcji, takich jak: bezpłatne animacje dla dzieci, zamki dmuchane, przejażdżki konne oraz Gra Rodzinna – impreza przeznaczona dla całych rodzin.

Tegoroczne Dni Powiatu Żywieckiego zostały uświetnione występem zespołu PSIO CREW – zespół łączący tradycyjne melodie z elementami drum and bass, ragga i hip-hop.

 

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego”

Ten prestiżowy tytuł nadawany jest przez Radę Powiatu w Żywcu w dowód uznania, wdzięczności i uhonorowania osiągnięć i zasług dla Powiatu Żywieckiego. Przyznawany jest każdego roku w dwóch kategoriach: osoby fizyczne i instytucje. W tym roku tytuł ten otrzymali:

PZOL Sp. z o.o. – Beskidzkie Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim za aktywną działalność na rzecz poprawy sytuacji mieszkańców powiatu dotkniętych chorobami psychicznymi, nie tylko poprzez bezpośrednia, medyczna pomoc, lecz także poprzez zwiększanie społecznej świadomości na temat zaburzeń psychicznych, dzięki czemu przyczynia się do łamania barier społecznych budowanych na strachu i niewiedzy.

Sebastian Kawa – polski pilot szybowcowy, jedenastokrotny mistrz świata w konkurencjach szybowcowych, wielokrotny rekordzista świata w szybownictwie, od wielu lat w czołówce światowego rankingu pilotów szybowcowych, najbardziej utytułowany pilot szybowcowy w historii.

W Przeglądzie Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego” wzięło udział 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Żywieckiego.

Jury oceniało potrawy pod względem zgodności z tradycją kulinarną regionu, walorów smakowych oraz możliwości zastosowania ich we współczesnym jadłospisie. Potrawy oceniane były w następujących kategoriach:

  • zupy,
  • potrawy mięsne,
  • napoje i nalewki,
  • ciasta,
  • potrawy na bazie miodu,
  • pozostałe potrawy (np. pieczywa, potrawy mączne, ziemniaczane, warzywne itp.).

Po degustacji potraw podanych przez gospodynie z poszczególnych gmin przyznano nagrody:

 

W kategorii zupy:

I miejsce:

KGW Łysina za zupę z „kurnotka”

KGW Koszarawa za zupę z czosnkiem niedźwiedzim

II miejsce:

KGW Międzybrodzie Bialskie za zupę „chrzanulę”

W kategorii potrawy mięsne:

I miejsce:

KGW Rychwałd za kotlet w kapuście

II miejsce:

KGW Rychwałdek za pieczeń wołową z kluskami z tarcizny i kapustą

W kategorii napoje i nalewki:

I miejsce:

KGW Kamesznica za nalewkę z kwiatu czarnego bzu

II miejsce:

KGW Zarzecze za nalewkę z mięty

W kategorii ciasta:

I miejsce:

KGW Przyborów nr 1 za ciasto

II miejsce:

KGW Radziechowy za strudel

W kategorii potrawy na bazie miodu:

I miejsce:

KGW Rycerka Górna za żeberka miodowe z kapustą zasmażaną

W kategorii pozostałe potrawy:

I miejsce:

KGW Ślemień za prażuchy ze skwarkami

II miejsce:

KGW Złatna za kiszkę ziemniaczaną w sosie borowikowym

 

Jury stwierdziło wysoki poziom przygotowanych potraw w szczególności pod względem żywienia turysty. Komisja oceniająca z radością stwierdza, iż w tym roku gminy przygotowały dużo zup zgodnych z tradycją. Konkurs spełnił zamysł organizatorów. Należy go nadal kontynuować.

Podsumowano Konkurs „Pasieka Roku 2017”, w którym wzięło udział 7 gospodarstw pasiecznych z terenu powiatu żywieckiego.

Jury oceniało pasieki zgodnie z następującymi kryteriami: ogólne wrażenie, rodzaj i wygląd uli, produkty pszczele (wydajność miodu w kg), dokumentacja pasieki, wymiana matek, wyposażenie pracowni, urządzenie pasieczyska, usprawnienia, udział w kursach i szkoleniach, biblioteka, walka z warrozą, nasadzenie roślin miododajnych oraz inne szczególne.

W kategorii gospodarstwa powyżej 20 rodzin pszczelich zostali nagrodzeni:

I miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Grzegorz Wędzel 59 pkt

II miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Piotr Biernat 55 pkt

III miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Paweł Jureczko 52 pkt

W kategorii gospodarstw do 20 rodzin pszczelich zostali nagrodzeni:

I miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Janina Walczak 57 pkt

II miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Jan Żyrek 54 pkt

III miejsce:

Gospodarstwo pasieczne – Tadeusz Semik 52 pkt

Gospodarstwo pasieczne – Piotr Orawczak 52 pkt

Jury stwierdziło wysoki poziom prowadzenia gospodarstw pasiecznych oraz ogromne zaangażowanie pszczelarzy w swoją pracę.

Udostępnij Drukuj E-mail