Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

W dzisiejszych czasach ubranie pełni głównie funkcję praktyczną oraz estetyczną. Podczas jego wyboru kierujemy się własnym gustem i preferencjami. Jednak do całkiem niedawna, bo jakoś 100 lat wstecz do stroju przywiązywano dużo większą uwagę. Co prawda nielicznie, ale nawet obecnie można spotkać osoby hołdujące przeszłym tradycjom. Do wyżej wymienionych funkcji odzieży w przypadku stroju ludowego należy dodać jeszcze przynależności do regionu, odświętną, obrzędową, magiczną, przynależności do grupy zawodowej, wiekowej, społecznej, symboliczną lub rozpoznawania płci wśród małych dzieci. Należy zaznaczyć, iż istniało rozróżnienie na ubiór codzienny, odświętny i obrzędowy, a co za tym idzie każdy z nich pełnił inne zadanie, a potrzeba dla której został stworzony determinowała jego znaczenie.

Przykładowo ubranie codzienne przede wszystkim miało chronić przed warunkami pogodowymi, czyli spełniać funkcję praktyczną, tymczasem w odzieży odświętnej na pierwszy plan wysuwała się funkcja estetyczna. W ramach ciekawostki podam kilka mniej znanych przez ogół społeczeństwa przykładów. Nasz piękny strój górali żywieckich jest przepełniony różnorodną paletą barw. W Różnych jego wariantach zawsze przewija się kolor czerwony. Zupełnie nieprzypadkowo, bowiem wierzono, że właśnie ten kolor ma magiczną moc przepędzenia złych duchów. Podobne zadanie pełniła damska koszula jako bariera między kobietą, a światem zewnętrznym, była antidotum na uroki. Kobiecy czepiec w trakcie oczepin na weselu pełni funkcję obrzędową, ale przez kolejną część życia kobiety jest symbolem jej zamążpójścia, a także zmiany statusu społecznego.

Jak widać strój wiele mówił i w dalszym ciągu mówi o danych człowieku lub grupie ludzi. Pomimo tego, że coraz rzadziej przywiązuje się uwagę do symboliki stroju to pewne pozostałości po tradycjach naszych przodków są nadal żywe i funkcjonują w ukryciu. Dziecko na chrzcie ma białą szatkę, wstążeczkę w niebieskim bądź różowym kolorze oraz gałązkę mirtu, dlatego że tak jest, tak robi się od zawsze, a nie po to, by odróżnić jego płeć czy chronić przed ciemnymi mocami. Tego typu przykładów można znaleźć dużo więcej, wystarczy tylko spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.

zdj. Daniel Franek

 

Udostępnij Drukuj E-mail