W miniony wtorek 29 sierpnia pod szczyt jasnogórski dotarła Piesza Pielgrzymka Żywiecka. W tym roku pieszo na Jasną Górę wybrało się ponad 300 osób. Do sanktuarium dojechali również wierni autokarami, łącznie do Matki Bożej przybyło ok. 1 tys. osób.

Pielgrzymów na trasie wspierało 5 księży, 3 kleryków i 2 siostry zakonne. Na błoniach jasnogórskich wiernych powitał bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

Wierni z Żywca po raz pierwszy wyszli na pątniczy szlak w roku 1611. Od lat 90. XX wieku na Pielgrzymkę Żywiecką składają się trzy grupy pątników, które pielgrzymują na Jasną Górę różnymi drogami, po to, by 29 sierpnia spotkać się na Alejach NMP w Częstochowie i wspólnie przejść pod Szczyt jasnogórski. Pierwsza tzw. grupa młodzieżowa wyrusza z Żywca (23 sierpnia) pokonując trasę ok. 170 km w czasie 7 dni. Nieco później, 26 sierpnia wychodzą pątnicy z Myszkowa i pokonują ok. 70 km. Grupa myszkowska wędruje szlakiem sanktuariów maryjnych przez Leśniów, św. Annę i Gidle. Wśród pielgrzymów jest również grupa niepełnosprawnych. Trzecią grupę stanowią pielgrzymi przybywający na Jasną Górę autokarem. 

O początkach Pielgrzymki Żywieckiej wspomniano po raz pierwszy w „Dziejopisie Żywieckim” Andrzeja Komonieckiego. Autor dzieła, który od 1686 r. był kolejno burmistrzem i wójtem Żywca, sam organizował kolejne pielgrzymki na Jasną Górę.

Do lat 80. ub. wieku pielgrzymka wychodziła 1 września. W 1983 r. zdecydowano, że pielgrzymka będzie się rozpoczynać 26 sierpnia, w święto Matki Boskiej Częstochowskiej.

Na początku lat 90. w ostatniej pielgrzymce prowadzonej przez ks. Władysława Szymoniaka, długoletniego kierownika i reformatora pielgrzymki, brała udział rekordowa liczba uczestników – ponad 2 tys. osób. 

Źródło: diecezja.bielsko.pl

 

Udostępnij Drukuj E-mail