W miniony czwartek w Starostwie Powiatowym odbyła się Konferencja prasowa z udziałem Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty i Wicestarosty Stanisława Kucharczyka. Spośród problemów i spraw bieżących, dotyczących naszego regionu, powrócił temat subwencji, a dokładnie jej wyłudzenia. O kwestii tej pisaliśmy TUTAJ.

Subwencję otrzymała jedna z placówek, działająca w formie wczasów dziecięcych. Ubiegły tydzień przyniósł złe wieści jednak - Starostwo Powiatowe otrzymało wezwanie do natychmiastowej zapłaty kwotę ponad 1 mln zł i taka też była kwota wyłudzonej subwencji.

"Staraliśmy się udowodnić, iż sposób naliczania tej subwencji był prawidłowy (...) ówczesna instrukcja dopuszczała bowiem pewne możliwości naliczania tej subwencji. Niestety Ministerstwo Edukacji Narodowej nie przyjęło tych wyjaśnień i sprawa została przekazana do Ministerstwa Finansów i Rozwoju, które wszczęło procedurę odzyskania tych pieniędzy od Powiatu. Subwencja przechodzi bowiem za pośrednictwem Starostwa, więc Ministerstwo uznało, iż to Starostwo musi oddać pieniądze. Chodzi o kwotę 1 milion 300 tys zł. Prosiliśmy o umorzenie tej kwoty lub rozłożenie na raty, nie było jednak takiej możliwości. W związku z tym kwota ta już została zapłacona i wpłynęła na konto Ministerstwa Finansów" - wyjaśnił Wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Sprawa nie jest jednak zamknięta. Powiat podjął bowiem konsultacje prawne, które wskażą drogę do odzyskania tych pieniędzy od placówki prywatnej, czyli tej, która uczestniczyła w wyłudzeniu tejże subwencji. 

Udostępnij Drukuj E-mail