W sobotę 9 września bardzo wesoło spędzili czas Ci, którzy przybyli na I Festiwal Sera do Rajczy.

Plac przed Serową Krainą pełny był stoisk ze zdrową żywnością. Królowały oczywiście sery, ale również miody, nalewki, przetwory, grzyby, naturalne soki.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty pieczenia podpłomyków i racuszków. Do degustacji serów i pajdy ze smalcem nie trzeba było nikogo namawiać.

Serową Krainę - zarówno siedzibę, zgraną załogę jak i całe przedsięwzięcie poświecił proboszcz Rajczy.

Rewelacyjnym pomysłem okazały się zawody w dojeniu sztucznej krowy, w których wzięło udział 25 uczestników. W komisji oceniającej udzielał się m.in. Pan Zbigniew Koniewski. Miło było patrzeć jak mleko leci zdecydowaną strugą, uderzając w powierzchnię wiadra, wydając przy tym charakterystyczny dźwięk. Liczyła się szybkość i efektywność. Ile osób tyle było taktyk.

I tak... Mistrzynią Rajczy w dojeniu sztucznej krowy w roku 2017 została Pani Renata Wydra z wynikiem 2,59 kg udojonego mleka.

 

Mistrzem Rajczy w dojeniu sztucznej krowy w roku 2017 został Pan Seweryn Matuszek z wynikiem 2,62 kg.

Mistrzem Rajczy w kategorii dzieci i młodzież w dojeniu sztucznej krowy został Maksymilian Proszek z wynikiem 1,37 kg, a wicemistrzem w tej kategorii został Michał Żebrowski z wynikiem 1,28 kg. Zwycięzcy zostali nagrodzeni.

Organizatorzy: Sołtys Rajczy Pan Zbigniew Kopeć oraz Prezes Spółdzielni Serowa Kraina Honorata Szatanik potwierdzili chęć kontynuowania imprezy w przyszłym roku.

„Jesteśmy ogromnie wdzięczni wszystkim tym, którzy nas odwiedzili. Dziękujemy wystawcom i wszystkim uczestnikom imprezy. Nasz I Festiwal Sera uważamy za bardzo udany"- mówi Honorata Szatanik.

Zdjęcia: Sołectwo Rajcza