Z okazji 77 rocznicy wysiedleń mieszkańców Rajczy i okolic 12 września w remizie OSP Rajcza odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Pamiętamy o swojej historii i o swoich korzeniach”.

Gościem na spotkaniu byli: dr. Mirosław Sikora z IPN w Katowicach, Pan Jan Chrząszcz Wicewojewoda Śląski, Pan Andrzej Kalata Starosta Żywiecki, Pan Adam Iwanek Radny Rady Powiatu, władze samorządowe gminy Rajcza wraz z radnymi Rady Gminy Rajcza, przedstawiciele TMZŻ z Żywca na czele z Panem Prezesem Grzegorzem Szafrańskim, osoby, które przeżyły wysiedlenie: Pani Antonina Jeleśniańska, Eugeniusz Ciepły i Pan Hutyra.

Osoby, które przeżyły wysiedlenie podzieliły się swymi wspomnieniami z tych tragicznych dni. „Rajcza i okolice w czasach okupacji niemieckiej 1939-1945" oraz „Aktion Saibusch 1940-1941", czyli wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego to główne tematy tego spotkania.

Organizatorem spotkania byli: Sołtys Rajczy Pan Zbigniew Kopeć, Rada Sołecka, Radny Rady Gminy Rajcza Pan Zbigniew Paciorek, Pani Krystyna Pustelnik - kierowniczka Gminnej Biblioteki w Rajczy i Klaudia Wiercigroch-Wożniak przewodnicząca Koła TMZŻ w Rajczy.

O kolejnych spotkaniach będziemy informować na bieżąco.

Archiwalne zdjęcia z tamtych czasów można zobaczyć tutaj.