Oceny: (5 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Na początku kilka słów o tym, co to jest kulturystyka i jaka jest jej historia: „Kulturystyka polega na kształtowaniu sylwetki ciała poprzez hipertrofię mięśni szkieletowych w wyniku ćwiczeń fizycznych wykonywanych z obciążeniem; z jednoczesnym maksymalnie możliwym zredukowaniem tkanki tłuszczowej Wywodzi się z ćwiczeń treningowych siłaczy i zapaśników z drugiej połowy XIX wieku. Za prekursora nowoczesnej kulturystyki uważa się niemieckiego siłacza Eugena Sandowa, który występował z pokazami cyrkowymi w różnych krajach na przełomie XIX i XX wieku. Kulturystyka jako dyscyplina sportowa wyodrębniła się pod koniec lat 40. w USA za sprawą braci Bena i Joe Weiderów, którzy w 1946 założyli IFBB. Jednym z najsłynniejszych kulturystów jest Arnold Schwarzenegger, który zdobył 7 tytułów Mr. Olympia (1970-1975 i 1980) i 5 tytułów Mister Universe. Wielokrotnie zdobywał też nagrody w konkursach Mister World, Mister International czy Mister Europe."

Damian Kosiec z Wieprza koło Żywca reprezentuje Klub Sportowy Olimp Zabrze.

 

Magdalena Sporek: Od ilu lat trenujesz?

Damian Kosiec: - Ogólnie trenuję już 5 lat, ale typowo zająłem się jakieś 2,5 roku temu.

 

Co sprawiło, że zacząłeś uprawiać sport jakim jest kulturystyka?

 - Od zawsze wśród moich znajomych głównym tematem była siłownia i rywalizacja - kto więcej wyciśnie, Z tego brałem mobilizację i chęć osiągania coraz to większych celów, mobilizowało do pracy nad samym sobą i przede wszystkim w jakiś tam sposób ukształtowało mój charakter.

Sądzę, że sport kształtuje charakter, pomaga dążyć do celu i wyznaczać sobie granice.

Ile ważysz i jakie są Twoje wymiary?

- Ważę 83 kg. W ramieniu obwód to 44 cm, udo obwód 64 cm, klatka 125 cm, talia 80 cm. Kiedy zaczynałem ćwiczyć, aż wstyd się przyznać, że ważyłem tak mało - niecałe 65 kg. Od zawsze borykałem się z niedowagą i tak jest do dzisiaj.

 

Czym się zajmujesz poza kulturystyką?

- Pracuje na kopalni jako ratownik górniczy w PG Silesia w Czechowicach Dziedzicach.  Bardzo lubię swoją pracę i ludzi, z którymi mam przyjemność pracować.  Są mi bardzo pomocni w tym, co robię i za to im dziękuję.

 

Ile godzin w tygodniu poświęcasz na treningi?

- Trenuje 5 razy w tygodniu trening siłowy i 14 razy trening aerobowy. Nie ma lekko, ale kto mówił, że na sukces nie pracuje się ciężko. Ogólnie trening siłowy trwa 2 do 2.5 godziny, a trening cardio 2x45 minut dziennie.

 

Jak wygląda Twoja codzienna dieta?

- Obecnie w skład mojej diety wchodzi 6 posiłków. Głównie bazuje na ryżu, kaszy jaglanej, płatkach jaglanych, kurczaku i zdrowych tłuszczach. Ogólnie obserwuję sylwetkę i staram się korygować jadłospis tak, aby spełniał on moje oczekiwania względem zawodów.

 

Czym możesz się pochwalić?

 

- Trudno tutaj mówić o sukcesach, gdyż jest to w sumie mój trzeci sezon, a czwarty start, ale mogę się pochwalić tym, że zdobyłem Mistrza Grand Prix Polski w Warszawie na prestiżowej imprezie największych Targów Kulturystyki w Europie Wschodniej Fiwe 2017. Zdobyłem tam tytuł Mistrza w kulturystyce klasycznej +180cm wzrost, a także mistrza super puchar kategorii OPEN.  Zająłem także 2 miejsce w eliminacjach do prestiżowej imprezy jaką jest Arnold Classic Europe w Barcelonie, gdzie organizatorem jest sam Arnold Scharzenegger.

Jakie jest twoje marzenie?

- Marzenie, o którym mi się nawet nie śniło - spełniło się. Mogę jechać do Barcelony i stanąć z najlepszymi zawodnikami. Inne, największe marzenie jest bardzo odlegle, ale plan jest taki, aby z roku na rok robić lepsza formę i powalczyć kiedyś na MŚ w kulturystyce.

 

Jakie zawody przed Tobą?

- Arnold Classic Europe 22 do 25 września w Barcelonie, później 30 września -1 października Diamont Cup Katowice. Następnie Puchar Polski 14-15 październik. Zobaczymy jak wypadnę, ale mam nadzieję, że to nie koniec niespodzianek.

 

Udostępnij Drukuj E-mail