Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

18 września wystartowała w Żywcu druga edycja festiwalu Żywiec Miasto ZmySŁÓW. W tym roku trwa przez cały tydzień, do 24 września. Wielkie rozpoczęcie miało miejsce w poniedziałek na żywieckim Rynku. Tam przy taktach muzyki, odbyło się głośne czytanie tekstów, również autorstwa festiwalowych gości. O tej samej porze rozpoczął się Ostry Dyżur Literacki. Specjaliści od literatury przy pomocy recept, „przepisywali” najlepsze lekarstwo, jakim jest książka.

Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Tadeusz Sławek – były rektor Uniwersytetu Śląskiego, który mówił o kondycji współczesnego świata w kontekście literatury. Kolejne było spotkanie z red. Michałem Olszewskim. Wtorek upłynął pod znakiem filmu. Najpierw warsztaty filmowe dla młodzieży, a następnie wieczorem w Miejskim Centrum Kultury, Elwira Surdy opowiedziała na temat zrealizowanych wspólnie z Alfredem Sosgórnikiem filmów pokazujących różne oblicza świata i jego najodleglejsze zakątki. Szymon J. Wróbel w rozmowie z red. Izabelą Janoszek z Radia Eska opowiedział na temat swoich produkcji dokumentalnych, w tym powstającego właśnie filmu o ks. bp. Tadeuszu Pieronku i fascynującej osobie jego ojca.

Środa to komunikowanie i dźwięk. W Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej z gośćmi spotka się dr Zbigniew Bajka, jeden z najlepszych polskich medioznawców. A po nim rozmowa z Anną Adamowską z zespołu Tekla Klebetnica, który na finał wieczoru da mini recital.

Od początku festiwalu będzie nad nim krążył duch… Witkacego. Autorzy Żywca miasta zmySŁÓW postanowili bowiem co roku szukać w swoim mieście literackich tropów. W zeszłym roku odkrywali żywieckie sekrety Bruno Schulza, w tym roku – w związku z 80. rocznicą pobytu w Żywcu Stanisława Ignacego Witkiewicza, uczestnicy festiwalu będą mieli okazję poznać jego niezwykłą twórczość i dramatyczny życiorys. Od wtorku do piątku w kawiarni CzekoDeko na żywieckim Rynku będą odbywać się warsztaty z czytania Witkacego, zaś w czwartek spotkanie na żywieckim zamku z Krzysztofem Dubińskim, autorem książki „Wojna Witkacego” (18.30). Wcześniej na temat cechów żywieckich opowie kustosz żywieckiego muzeum Dorota Firlej.

O tym, że książka ma znaczenie terapeutyczne opowie z pewnością dr Wanda Matras, specjalistka od biblioterapii, która zaprasza na spotkanie do Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu w piątek o godz. 11.00. W sobotę przeniesiemy się do odległej Grecji na spotkanie z Dionisiosem Sturisem, dziennikarzem Radia TOK FM, Polakiem urodzonym w Helladzie, autorem książek poświęconych stosunkom polsko-greckim. Po tym spotkaniu, w swój magiczny świat zabierze nas Wit Szostak, autor m.in. „Wróżenia z wnętrzności”, czy „Oberków do końca świata”. W niedzielę w przestrzeni żywieckiego Parku Miejskiego odbędzie się I Zlot Klubów z Kawą nad Książką, zaś na żywieckim Rynku czytanie plenerowe książek z wydawnictwa Bajkopis. Finałem wieczoru i całego festiwalu będzie koncert Mery Spolsky – utalentowanej artystki offowej, znanej ze zwycięstwa opolskich „Debiutów”, która przed kilkoma dniami wydała swoją pierwszą płytę.

 

Udostępnij Drukuj E-mail