„Nigdy nie poznamy całego dobra jakie może dać zwykły uśmiech" - Matka Teresa z Kalkuty.

22 września w Soli - Kiczorze gościł Ojciec Leon Knabit, by osobiście odebrać Order Uśmiechu, przyznany przez Rzecznika Praw Dziecka na wniosek dzieci ze Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz". To wielkie wydarzenie, które pozostanie w pamięci uczestników na zawsze.

87-letni Ojciec Leon Knabit ceniony jest za radość życia, otwartość i przyjaźń. „Mogliśmy wreszcie na własne oczy zobaczyć tego, który w swoich książkach powtarza, że „z gębą jak cmentarz świata nie zbawisz”. Ojciec Leon jest zawsze uśmiechnięty i potrafi zarażać swym optymizmem poprzez książki, które chętnie czytamy” – podkreśliła uczennica na rozpoczęcie uroczystości.

Zgodnie ze zwyczajem pasowania na Kawalera Orderu Uśmiechu Ojciec Leon wypił puchar pełen soku z cytryny, po czym uśmiechnął się. Mnich został pasowany czerwoną różą oraz udekorowany orderem z charakterystyczną, żółtą, uśmiechniętą buzią-słoneczkiem.

„Uśmiecham się, dlatego że wiem, iż Pan Jezus mnie kocha. On kocha wszystkie dzieci i wszystkich starszych. A dzieci szczególnie” (...) Starajmy się, by dzieci się uśmiechały. A dzieci dadzą nam też powód do uśmiechu (...) „Próbuję w swoim życiu od samego początku, by nie poddawać się, przy rozmaitych trudnościach - nie załamywać się, nie robić miny jak cmentarz o 23.57, tylko żeby rzeczywiście się wtedy roześmiać. Cztery przytulenia dziennie są potrzebne do normalnego funkcjonowania, a sześć - to już jest rozwój, a osiem - to euforia” - mówił zakonnik.

 

Dzieci przygotowały na tę okazję regionalny program artystyczny.

„Swoją postawą daje Ojciec świadectwo miłości Boga do nas odpowiadając na jego wielki dar i tajemnicę" - w liście gratulacyjnym pisała Małgorzata Pępek Poseł Na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Udostępnij Drukuj E-mail