Rozpoczął się okres godowy jeleni, podczas którego samce – zwykle ciche i ostrożne – stają się hałaśliwe i zadziorne.  Widok jeleni ryczących i tarzających się po polanie wśród mgieł to znak, ze rozpoczęło się rykowisko. Ryki jeleni można usłyszeć najczęściej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Często mylony jest on z rykiem niedźwiedzia.

„Podczas rykowiska byk gromadzi wokół siebie stadko łań, tzw. chmarę, o które musi toczyć walkę z konkurentami. W rykowisku biorą udział tylko silne, zdolne do prokreacji samce. Niektóre giną w rywalizacji. Na szczęście do walk dochodzi bardzo rzadko. Potęga głosu mocnego byka trzyma na dystans słabszych konkurentów.

Co ciekawe, podczas rykowiska zwierzęta tracą około 30 proc. masy swojego ciała. A to, dlatego że żyją głównie „miłością”, a zapasy energii uzupełniają głównie pijąc wodę.

Oprócz odgłosów, równie ważny jest zapach i prezencja. Okres rykowiska, to czas, kiedy jelenie prezentują się niebywale okazale z nowymi porożami. A im jeleń straszy, tym ma więcej odrostków."

 

Jak należy zachować się podczas obserwowania „spektaklu" jeleni?

- w lesie najlepiej być ok. godz. 21;

- aby nie płoszyć jeleni, warto zostawić samochód w bezpiecznym miejscu na jednym z wielu miejsc postoju pojazdów;

- ubiór powinien być stonowany kolorystycznie;

- należy zrezygnować z dezodorantów i innych kosmetyków o intensywnym zapachu, jelenie są płochliwe i mogą wyczuć zapach;

- znaleźć sobie wygodne miejsce i słuchać popisów jeleni.

Źródło: lasy.gov.pl

Udostępnij Drukuj E-mail