Bez komentarzy

W dniach 13- 24 września dzięki wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+ na terenie Żywca przebywała młodzież oraz opiekunowie ze szwedzkiego miasteczka Storuman. Wymiana została zorganizowana przez Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Żywcu, gdzie już od kilku lat funkcjonują klasy policyjne. W ramach projektu „Protecting democratic values” trzy grupy młodzieży polskiej i szwedzkiej miały możliwość zwiedzenia budynku żywieckiej policji, gdzie zaprezentowano sprzęt wykorzystywany w codziennej służbie. Młodzież obejrzała pokaz zabezpieczenia śladów oraz  wyszkolenia policyjnego psa. Na zakończenie wizyty każdy uczestnik mógł wsiąść do policyjnego radiowozu.

19 września w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego odbyło się spotkanie z Burmistrzem Antonim Szlagorem, podczas którego wyświetlono film o Żywiecczyźnie. Przeprowadzono także rozmowy  na temat współpracy polsko-szwedzkiej. Szwedzkiej delegacji przewodził Burmistrz Miasta Storuman.

Kilka dni temu Szwedzi mieli  okazję potrenować sztuki walki z samym panem dyrektorem ZS-ME w Żywcu. Młodzież wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez Dariusza Paczkowskiego -znanego artysty- aktywisty z Żywieckiej fundacji KLAMRA, z których każdy wyszedł z ekologiczną torbą z własnoręcznie namalowanym graffiti. 

 

W Piątek młodzież udała się do Węgierskiej Górki gdzie mogła zobaczyć jak powstają sery góralskie. Zwiedzili  schron „Wędrowiec” z okresu II wojny światowej. Potem dotarli do schroniska młodzieżowego w Nickuline na  warsztaty. Szwedzi pokazali Polakom   taniec ludowy wokół "Maypole" - udekorowanego pala symbolizującego życie i odradzanie się przyrody. W sobotę po śniadaniu odbyły się warsztaty w Nickulinie, na których  Szwedzi prezentowali  swój tradycyjny taniec. Odbyły się także warsztaty z decoupage'u oraz pieczenie cynamonowych bułeczek według receptury Szwedów.

Udostępnij Drukuj E-mail