Podczas 33. Edycji Babiogórskiej Jesieni, która w ostatnich dniach odbywała się w Zawoi, otwarta została wystawa  pt. „Życie pod Babią Górą".

Wystawa przedstawia odsłony twórczości ludzi spod Babiej Góry. Mocno związana jest z kulturą pasterską i folklorem podbabiogórza. Ekspozycja w głównej mierze poświęcona jest najwybitniejszym zawojskim rzeźbiarzom – Antoniemu Mazurowi, Józefowi Tatarze, Edwardowi Jezutkowi oraz Edwardowi Bronickiemu. W kolejnych częściach galerii zobaczymy prace, które zostały nadesłane i nagrodzone w konkursie rzeźbiarskim pod nazwą „Życie pod Babią Górą" oraz wystawę rysunku Aliny Koziny ze Skawicy Suchej Góry. Dodatkowym elementem galerii jest prezentacja twórczości poetyckiej Aliny Koziny oraz promocja tomiku wierszy artystki zatytułowanego „Wasz świat prawdziwy, ale mój piękniejszy".

W konkursie rzeźby wyróżnione zostały dzieła warte uwagi:

I miejsce - Władysława Bronicka „Góralka spod Babiej Góry"

II miejsce- Józef Gaweł „Juhas, niosący na ramionach owcę"

III miejsce- Zbigniew Kozłowski "Gaździna siedząca, robiąca masło w maśnicy. Obok  siedzi gazda, przygrywając na skrzypcach" oraz Grzegorz Jaros „Wełczanka na targu".

Wyróżnienie I stopnia otrzymał Bolesław Surówka za „WYKOPKI - Anioł Pański” oraz Kazimierz Giertuga za „Św. Hubert w zawojskich lasach".

Wystawa potrwa do 9 grudnia 2017 r., a zobaczyć ją można w „Galerii na Uciechę” w Zawoi.

Udostępnij Drukuj E-mail