Bez komentarzy

21 października br. Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu obchodził 70-lecie istnienia. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w Konkatedrze pw. NNMP w Żywcu. Następnie odbył się przemarsz ulicami miasta do budynku Szkoły. W  przepięknej scenerii świateł i nastrojowej muzyki rozpoczęto oficjalną część gali. Po powitaniu gości honorowych, ministrów, radnych wojewódzkich, miejskich i powiatowych, wójtów gmin, pracowników urzędów, dyrektorów szkół oraz placówek oświatowych, grona pedagogicznego, absolwentów oraz uczniów, można było usłyszeć wiele ciepłych słów ze strony przemawiających osób.

Oprócz życzeń jubileuszowych przekazano na ręce Dyrektor ZSM-E upominek w postaci tablicy multimedialnej i oprogramowania. Starosta Andrzej Kalata podkreślił, że ZSM-E jest wiodącą jednostką w powiecie żywieckim, zwrócił uwagę na jej wyniki, osiągnięcia i znaczenie w środowisku lokalnym. W dalszej części uroczystości, w dowód uznania za szczególne osiągnięcia, Starosta wręczył ośmiorgu nauczycielom zaszczytne wyróżnienia w ramach przyznawanej w tym roku Nagrody Starosty.

Podczas gali można było obejrzeć dwa filmy. Pierwszy przedstawiał historię Szkoły oraz sylwetki tworzących ją osób. Drugi ukazywał zmieniające się oblicze ZSM-E, sukcesywny rozwój Szkoły i powstawanie nowych kierunków kształcenia.

W programie artystycznym zostały zaprezentowane dwie grupy, które od lat są wizytówką Szkoły i zdobywają liczne nagrody w prestiżowych konkursach – „Matafora” prowadzona przez Panią Iwonę Nogę-Bardyńską i „Twister”, którego instruktorką jest Pani Anna Kamińska. Niewątpliwie wyróżniającym się  elementem części artystycznej jubileuszu stał się koncert absolwentek ZSM-E: Meli – Izabeli Jakubiec, Gabrieli Wędzel i Joanny Pytlarczyk. Dziewczyny zachwyciły pięknymi głosami, wizerunkiem scenicznym, a śpiewane przez nie piosenki wzruszyły gości.

Uczestnicy jubileuszu oprócz zwiedzania szkoły mogli obejrzeć przygotowane na tę okazję pracownie – biologiczną, chemiczną, fizyczną, informatyczną – w których zostały zaprezentowane nowe kierunki kształcenia. Wzbudzały one duże zainteresowanie zwłaszcza wśród absolwentów Szkoły. Ogromnym powodzeniem cieszyła się „Izba Pamięci”. Znajdowały się w niej kroniki szkolne, Złota Księga ZSM-E, zdjęcia dokumentujące historię Szkoły, najstarsze dzienniki szkolne, świadectwa z lat 70-tych, tabla, na których każdy zwiedzający mógł odnaleźć swoją dawną klasę. Część ekspozycji została poświęcona znanym absolwentom ZSM-E, wśród których znaleźli się sławni naukowcy, sportowcy, artyści, a także politycy. Obok „Izby Pamięci” została urządzona mała kawiarenka, gdzie w kameralnej atmosferze można było porozmawiać i powspominać „dawne dzieje”. W holu została wystawiona Księga Jubileuszowa, w której zaproszeni goście dokonywali wzruszających wpisów. Obok znajdowało się stoisko ze specjalnie wydaną na tę okazję Książką Jubileuszową.

Udostępnij Drukuj E-mail