Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

 4 i 11 listopada 2017r. odbył się Zlot Historyczny Odzyskania Niepodległości „Szlakami Józefa Piłsudskiego” – Moszczanica’2017 zorganizowany przez Pana Jacka Seweryna i  Koło Turystyki Górskiej i Krajoznawstwa „Kangchendzonga” przy I LO w Żywcu. Dzieci i młodzież ze szkół powiatu żywieckiego miały okazję poznać najbliższą  okolicę „Małej Ojczyzny”.

"Impreza składała się z pieszej wędrówki, której trasa prowadziła z Żywca przez dzielnice Koleby i Kocurów do Rychwałdu (ze zwiedzeniem kościoła), a następnie do Moszczanicy. Dwór w Moszczenicy został wybudowany w 1828 roku, natomiast w latach 1910-1912 Władysław Kępiński dokonał gruntownej przebudowy i modernizacji dworu. Od 08 IX do 10 X 1934 roku, w dworze wypoczywał ciężko chory marszałek Józef Piłsudski.
Dalsza wędrówka grupy prowadziła na Cmentarz Przemienienia Pańskiego w Żywcu, gdzie znajdują kwatery żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej oraz żywieckich legionistów. Następnie zostały odwiedzone miejsca w centrum miasta - tablica na murach I LO w Żywcu, obelisk z popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Żywcu i marsz zakończył się na płycie rynku żywieckiego, przy tablicy ufundowanej przez społeczeństwo miasta Żywca w 70-tą rocznicę odzyskania niepodległości upamiętniającą wymarsz legionistów na front w 1914 roku. 

Złot był  możliwością realizacji zagadnień z zakresu edukacji regionalnej, a szczególnie wychowania patriotycznego"- podsumowuje wydarzenie Jacek Seweryn organizator i opiekun KTGiK „Kangchendzonga” w Żywcu.
To już XXX złot z okazji odzyskania niepodległości. Organizatorzy składają szczególne podziękowania dla wszystkich uczestników zlotu w latach 1988 - 2017, po których pozostało wiele wspomnień. 

{gallery}niepodleglosci{/gallery}

zdjęcia : Jacek Seweryn