Bez komentarzy

Złotą Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrała w niedzielę w żywieckim Kinie Janosik dziennikarka, reżyserka i reportażystka Halina Szymura, od dziesięcioleci związana z katowicką telewizyjną trójką. Ceremonię poprzedził seans filmowy, pełna sala gości miała okazję obejrzeć film Haliny Szymury pt. "Zwyciężyć śmierć -  prof. Rudolf Weigkl”, opowiadający o polskim naukowcu austriackiego pochodzenia, który opracował szczepionkę na tyfus plamisty, ratując świat przed pandemią tej choroby.

O wyróżnienie Haliny Szymury wnioskowała poseł Małgorzata Pępek. Kapituła odznaczenia nie miała żadnych wątpliwości.
- W zasadzie dziwię się, że to odznaczenie wręczamy dopiero teraz. Pani Halina dla województwa śląskiego, dla kultury i tożsamości regionu wykonała ogromną pracę. Bardzo pani za to dziękuję. To najwyższe i najważniejsze nasze odznaczenie - mówił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa.

Poseł Małgorzata Pępek, która tego wieczoru prowadziła uroczystość, podkreśliła, że nie da się w ciągu jednego wieczoru przedstawić całego dziennikarskiego dorobku Haliny Szymury, z wykształcenia muzykolożki.
- Jest mi niezmiernie miło, że właśnie tu, w naszym Żywcu odbiera pani dziś odznaczenie wojewódzkie. Cieszę się, że jest pani dziś z nami - mówiła posłanka.

Po projekcji filmu i wręczeniu odznaczenia mikrofon przechwycił przyjaciel Haliny Szymury, Juliusz Ursyn – Niemcewicz, światowej sławy tenor. Zaśpiewał dla niej kilka operetkowych szlagierów. Część z nich widownia odśpiewała wspólnie z nim na stojąco.

Halina Szymura, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego paryskiej, Sorbony, to m.in. autorka programu „Nie tylko o muzyce”, prezenterka autorskiego cyklu „Ni ma jak Lwów”; współpracowała z regionalnymi stacjami telewizyjnymi we Francji. Była realizatorką wielkich gali koncertowych, prezentowała studia konkursowe, prowadziła wydarzenia muzyczne wspólnie z Bogusławem Kaczyńskim. Zrealizowała cykl programów z Jerzym Dudą Graczem, jest autorką i reżyserką widowisk telewizyjnych z Zespołem Pieński i tańca „Śląsk”. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Ostatnia jej filmowa realizacja to film dokumentalny poświęcony profesorowi Zbigniewowi Relidze - „Profesor od serca”. Niezwykle wszechstronna jako dziennikarz, publicysta, prezenter i reportażysta.

- Mój szef w telewizji zawsze powtarzał, że dobry dziennikarz musi umieć w tej pracy wszystko - podsumowała skromna  laureatka odznaczenia.

Udostępnij Drukuj E-mail