Amazonka to kobieta silna i zdecydowana, która nie boi się stawić czoła wyzwaniom.  Nazwa wzięła się od mitologicznego plemienia wojowniczych kobiet, które uosabiały siłę tej płci. Taka jest właśnie Pani Irena Wójcik.Magdalena Sporek: Od kiedy należy Pani do  Stowarzyszenia Amazonek w Żywcu?

 Irena Wójcik: - Klub w Żywcu powstał w 2012 roku  we wrześniu. Ja dołączyłam w październiku  po powrocie z sanatorium i od tego czasu aktywnie działam w celu szerzenia świadomości na temat tej choroby oraz niesienia pomocy kobietom, które z tym problemem się borykają.

 Ile kobiet aktualnie zrzesza Stowarzyszenie i w jakim wieku są Panie?

- Aktualnie jest nas 25 osób plus dwie osoby wspierające. 5 osób jest z Żywca, są również osoby z Jeleśni, Lipowej, Radziechów, Gilowic. Są to panie w wieku od 45 do 75 lat.

Dlaczego warto uczestniczyć w spotkaniach Amazonek?

- Amazonki żyją nie tylko swoją chorobą. Prowadzą normalne, zwyczajne życie i starają się dodać do niego trochę koloru. Wspierają się, motywują i dają pozytywną energię, aby pokonywać przeciwności losu.  W Klubie panuje rodzinna atmosfera. 
Przez te spotkania nawiązujemy  nowe znajomości i przyjaźnie. Przede wszystkim staramy się rozmawiać i okazywać sobie wsparcie. Organizujemy również różnego rodzaju wydarzenia. Są to na przykład wycieczki, spotkania z lekarzami, wizyty u kosmetyczki, konferencje, imprezy okolicznościowe, które są bodźcem, aby osoby chore nie zamykały się we własnym świecie, tylko wychodziły z domu. Jeżeli chodzi o działania bezpośrednio związane z rakiem piersi, organizujemy zajęcia gimnastyczne. Dwa razy w miesiącu spotykamy się w Klubie Śrubka i mamy tam godzinę zajęć rehabilitacyjnych. Potem od godziny 17 tej przy kawie i herbacie rozmawiamy o bieżących sprawach. Same jesteśmy dla siebie psychologami.  Kiedy przechodzi się tą samą chorobę to wiele rzeczy się rozumie. Czasami jest tak, że trzeba którąś z nas postawić do pionu, gdy widzimy, że wpada w jakiś dołek. 

Staramy się też wykonywać różnego typu zajęcia manualne tzw. terapię zajęciową. Robimy ozdoby świąteczne, bombki. Uczymy się nawzajem wykonywać różne piękne rzeczy.

Jakie działania udało się  Wam zrealizować w 2017 roku?

- Z Żywieckiej Fundacji Rozwoju, w ramach dofinansowania "Działaj Lokalnie X", dostałyśmy pieniążki na projekt "Razem po drugie życie", w ramach którego udało nam się wyjechać na 3-dniową wycieczkę do Zamościa, gdzie spotkałyśmy się z tamtejszymi Amazonkami i wymieniłyśmy się swoimi doświadczeniami. Zorganizowałyśmy też konferencje z lekarzami ze szpitala onkologicznego. Prelekcję dotyczącą  wczesnego rozpoznawania raka piersi, profilaktyki i leczenia wygłosili  Dr n med. Rafał Muchacki oraz Dr n. med. Piotr Wandzel. Sporządziłyśmy sobie  ulotki i broszurki informacyjne. 

W listopadzie byłyśmy współorganizatorkami  dnia otwartego  w salonie kosmetycznym "Pazurro"w Żywcu, gdzie informowałyśmy o  naszym Stowarzyszeniu Amazonek, profilaktyce i leczeniu raka piersi oraz rozdawałyśmy ulotki i broszurki na ten temat,  a przy okazji zrobiłyśmy sobie paznokcie i miło spędziłyśmy czas.

Jakie są plany Stowarzyszenia  Amazonek na 2018 rok?

- Najbliższa impreza jaka organizujemy to spotkanie opłatkowe, które planujemy na 16 stycznia. Zorganizowane będzie naszym własnym kosztem. Każda z nas przygotuje coś dobrego. Złożyłyśmy tez następny projekt do Rady Miasta do Pana Burmistrza, by dalej móc działać. Planujemy wycieczkę do Bolesławca i  spotkanie z tamtejszymi Amazonkami oraz następną konferencję z lekarzami w październiku 2018 roku, ze względu na to  ze jest to miesiąc walki z nowotworem piersi. Marzymy o tym, by móc odbywać wolontariat w szpitalach. Chciałybyśmy zdobyć takie uprawnienia, by móc rozmawiać z kobietami bezpośrednio po operacjach. 


Czy jest coś, co chciałaby Pani przekazać innym?


-Jeżeli jesteś po diagnozie choroby nowotworowej piersi, jesteś w trakcie leczenia lub po jego zakończeniu to zapraszamy Cię, przyjdź do nas lub zadzwoń: Irena Wójcik tel. 794197687, prezes Maria Brańka tel. 505091583.

Nie jesteś sama. Razem zawsze lepiej. Zapraszamy w każdy 1 i 3 wtorek miesiąca na godz.17:00 do Klubu ”Śrubka” przy ul.Grunwaldzkiej 13 w Żywcu. Dyżur pod telefonem w poniedziałek i środę w godz.od 16-19-tej.

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć finansowo działalność naszego stowarzyszenia, za co będziemy bardzo wdzięczne, proszony jest o przelew na konto:

Stowarzyszenie„Żywiecki Klub Amazonek”

Bank Spółdzielczy w Żywcu

nr 17 8137 0009 0032 0746 2000 0010

ul.Grunwaldzka 13

34-300 Żywiec

Klub Śrubka

kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Udostępnij Drukuj E-mail