1 komentarz

17 grudnia Sołectwo Rajcza i grupa kolędnicza "Bałamuty" ze Zwardonia wzięli udział w  "Śląskiej Wiliji" w chorzowskim skansenie.  W trakcie wydarzenia warsztaty wykonywania ozdób świątecznych prowadziła Pani Urszula Kopeć, a mały góral Dominik z Rajczy "powinszowoł" wszystkim uczestnikom "Śląskiej Wiliji". Rajcza promowała się na stoisku z kuchnią regionalną oraz wyrobami rękodzielników z Rajczy.

Grupa kolędnicza "Bałamuty" ze Zwardonia prezentuje tradycje obrzędowe Dziadów Noworocznych, związane z okresem przejścia między starym a nowym rokiem. Przebierańcy to  żywiołowi górale, którzy przedstawiają  krótką inscenizację. Członkowie grupy przebrani są za postacie odpowiadające regionalnej tradycji, z właściwymi rekwizytami i maskami. Wszystkie wypowiadane kwestie, wykonywane gesty i układy są nieprzypadkowe i mają swoje uzasadnienie w tradycji. Postacie, które składają się na barwną grupę kolędników, to:

konie – symbolizowały siły witalne, zdrowie,

komendant – prowadzi grupę, wydaje polecenia koniom,

niedźwiedź – symbol siły i płodności,

pachołki – młodzi mężczyźni, sprawnie strzelający z bata w celu odpędzenia zła, zajmują się końmi,

diabeł czerwony i diabeł czarny,

śmierć,

Żyd – symbol „obcego”, współcześnie występuje również pod innymi postaciami,

cygan i cyganka,

dziechciorz – kolejna postać „obcego”, złota rączka,

macidula (sznurkorz) – postać przebrana w strój uszyty z pasków kolorowego materiału.

Grupa kolędnicza „Bałamuty” już od wielu lat jest doceniana przez komisje podczas konkursów, w których często biorą udział grupy nie tylko z Beskidu Żywieckiego, ale również Śląskiego. Podczas  Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”, kolędnicy ze Zwardonia plasują się na wysokich pozycjach:

I miejsce grupa otrzymała w roku 1989, 1990, 1998, 2001, 2003, 2006,

II miejsce, w roku: 1997, 1999, 2002, 2004, 2012,

III miejsce, w roku 2007.

zdjęcia: Sołectwo Rajcza

źródło o kolędnikach : GOKiS w Rajczy

Udostępnij Drukuj E-mail