Zawodnicy Klub " Arawashi" od lat odnoszą sukcesy w kraju i zagranicą, biorą udział w  licznych obozach treningowych. Przez 20 lat przez klub przewinęło się przeszło 1500 zawodników (obecnie jest ich w sekcjach gminnych 35).

Jednym z pierwszych czynnych zawodników był Krzysztof  Radwaniak, pierwszym medalistą Szczepan Sobolewski, pierwszymi medalistami Mistrzostw Polski karate WKF: Rafał Świniański i Piotr Hazuka z Radziechów (wszystkich medalistów MP było siedmioro, 2 z Soli, 2 z Radziechów i 3 z Wieprza). Pierwszą i jedyną medalistką Mistrzostw Europy i Świata Monika Wojtas z Wieprza.

Inicjatorem  powołania klubu w 1997 r był obecnym sekretarzu klubu Ryszard Stoecker,  który wówczas był pracownikiem Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej . warto przy okazji jubileuszu wpomnieć również o  śp. Janie Wysoglądzie, byłym wojewodzie bielskim, a wcześniej naczelniku gminy Radziechowy – Wieprz, "który darzył  tę inicjatywę na terenie gminy, której kiedyś szefował, szczególnym zainteresowaniem."

Obecnym szkoleniowcem i prezesem Klubu jest Bogusław Hutman – Wilczek, który w swoją działalność wkłada 100 % wiedzy, zapału i miłości do pracy z młodzieżą.

"„Arawashi” był i jest głównie  klubem młodzieżowym, którego zadaniem jest nie tylko zdobywanie medali i osiąganie znaczących wyników sportowych, ale także szeroko rozumiana praca wychowawcza i edukacyjna, uzupełniająca i wspierająca prace szkoły, mająca na celu wychowanie młodego człowieka na prawdziwego patriotę: Polkę i  Polaka, świadomego miejsca naszego kraju w Europie i na świecie, zdrowego, rozwiniętego fizycznie i intelektualnie, uczciwego, honorującego, a gdy trzeba broniącego podstawowych wspólnych wartości chrześcijańskiej etyki i moralności.

Wydaje się, że jest to działalność niewymierna, ale przecież u podstaw każdego medalu i każdego sukcesu, zwłaszcza w sportach walki, leży psychika i siła intelektualna zawodnika. Sukces w karate ma swoisty  wymiar i wymaga przede wszystkim odwagi w podejmowaniu decyzji w taktyce i strategii walki oraz dobrego wyszkolenia, źle podjęte decyzje lubią „boleć”, dobrze podjęte oznaczają sukces – który często dla młodych zawodników, jest słodszy od … czekoladek.

Trenujący karate w klubie „Arawashi” realizują założenia statutowe klubu: na treningach wprowadza się  tzw. umiejętności życiowe: dbanie o higienę osobistą, zdobywanie umiejętności honorowego wygrywania i przegrywania, radzenia sobie z emocjami, odpowiedniego żywienia, odpoczynku i relaksu, nie łamania zasad rywalizacji, konsekwencji decyzji i zachowań, poszanowania rywala. Sprawia to,  że klubowicz prowadzi zdrowy styl życia, nie pije, nie pali, nie używa środków zmieniających świadomość, sterydów itp. podkreśla szkoleniowiec."

Oprócz stałej współpracy z klubami z polski oraz pobliskiej Słowacji oraz Czech, klub współpracuje z Wielką Brytanią.

W  marcu 2018 roku Klub  gościć będzie na swoich treningach  12 angielskich studentów wychowania fizycznego z Collegu w Grantham, z hrabstwa Lincolnshire, w Środkowej Anglii.  Zawodników „Arawashi”, jako zaproszeni goście, szkolą w klubowiczów: prof. Romuald Wojnicz z zabrzańskiego Centrum Chorób Serca, aktor Robert Moskwa, dr Krzysztof Kaczor  - dyr. LO im. Żeromskiego z B-B, dr Martin Blaton z Karviny w Czechach, Jaroslav Martiak, policjant z Czadcy na Słowacji, Piotr Szymala z Cieszyna, były wicemistrz Europy w kata oraz szkoleniowcy klubu: Bogusław Hutman- Wilczek i Monika Wojtas, zawodniczka Arawashi.

"Od wielu już lat adepci różnych odmian sportów walki z Żywiecczyzny okupowali i okupują miejsca medalowe na czołówkach tabel w kraju i za granicą. Klub „Arawashi”, skupia wielu z nich, zwłaszcza najmłodszych, utalentowanych, stwarzających nadzieje wielkich sukcesów w przyszłości.

Karate WKF - shotokan od 2016r. jest sportem olimpijskim. Reprezentanci „Arawashi” walczyli i wygrywali w Karwinie. W mocnej stawce i zajadłej rywalizacji młode Polki wywalczyły cztery medale.

Srebrny medal w kategorii młodzika w konkurencji kumite, zdobyła Oliwia Michalska, Oliwia wywalczyła jeszcze brąz w kata, ulegając nieznacznie zawodniczce z Czech. Również brąz w kategorii junior – młodszy w walkach kumite, zdobyła Julia Figura, Julce na drodze w walce o medale stanęły zawodniczki ze Słowacji, a te są niezwykle wymagające w rywalizacji kumite. Julka również w kata wywalczyła medal brązowy."

TRENINGI "ARAWASHI" ODBYWAJĄ SIĘ:

Radziechowy poniedziałki 1800 (sala gimnastyczna w szkole)

Żywiec wtorki 1800 (sala gimnastyczna w szkole SP nr 1 ul. ks. Słonki)

Juszczyna wtorki 1700 (sala gimnastyczna w szkole)

Rajcza środy 1830(sala gimnastyczna w szkole)

Wieprz piątki 1900(sala gimnastyczna w szkole)

 

 źródło: radziechowy.wieprz.pl i arawashi.org

Udostępnij Drukuj E-mail