Agnieszka Tyc ur. 6 stycznia 1974 roku w Ciścu  jest autorką książki opisującej historię niezwykłej budowy kościoła w Ciścu - „Cudowne 24 godziny”.

Jak powstał pomysł na książkę?

"Kiedy ją pisałam od samego początku pojawiały się z zapisie tych wydarzeń słowa kardynała Karola Wojtyły, który przyjeżdzając do Ciśca w roku 18 grudnia 1977, by konsekrować ołtarz w cudownie wybudowanym i obronionym przed zburzeniem kościele nazwał Cisiec „Gościnnym Betlejem”. Zawsze zastanawiałam się dlaczego? W każde Boże Narodzenie te słowa obecnego już Świętego Jana Pawła II powracały do Ciśca z jakimś niezwykłym przekazem. Słowa mają moc, a wypowiadane przez ludzi świętych zostają zapisane na zawsze. Czar Świąt Bożego Narodzenia, czas rozważań tej jedynej niezwykłej betlejemskiej nocy, w której rodzi się Syn Boga i dlatego, że nie jest przyjęty w Betlejem, rodzi się w stajence, a pierwszymi witającymi go na tej ziemi są prości, ale dobrzy i dzielni pasterze. W taki właśnie sposób powstała cisiecka opowieść wigilijna, a porównania i analogie do osób i zdarzeń opisanych w Biblii, a Ciścem płynęły same, jak cicha melodia kolędy „Cicha noc, święta noc Pastuszkowie od swych trzód. Biegną wielce zadziwieni nad anielskim głosem pieni, gdzie się spełnił cud. Ale później do Jezusa docierają Mędrcy, by oddać Mu pokłon i swe dary. Przybądź i Ty do cisieckiego Gościnnego Betlejem z darem serca i poczuj prawdziwą moc Miłości ofiarowanej Tobie przez Boga." - mówi Agnieszka Tyc.


Książkę jako pierwsze otrzymały dzieci, biorące udział w tegorocznych roratach poświęconych Strażnikowi Skarbów – Św. Józefowi, któremu Bóg zawierzył troskę o Maryję i Dzieciątko Jezus. Otrzymały ją jako nagrodę, by się cieszyły, ale i jako zaproszenie, by poznawały historię Narodzenia Jezusa, a także wydarzeń związanych z powstaniem kościoła w niezwykłych okolicznościach, by pogłębiały swoją wiarę i wiedzę na temat historii miejsca, w którym żyją i wzrastają.

6 stycznia 2018 roku  po mszach o godz. 9.00 i 11.30 w kościele pw Świętego Maksymiliana w Ciścu odbędzie się koncert kolęd Krzysztofa Bigaja, muzyka, poety, malarza i rysownika, interpretatora poezji Kardynała Wojtyły, który jest autorem zachwycających ilustracji do tej książki, połączony z interpretacją tekstów z Gościnnego Betlejem, na który serdecznie zapraszamy!

"Książka jest darem. Dla każdego pragnącego poznać tę historię, przybywającego do Gościnnego Betlejem. Darem radości, uśmiechu, piękna, miłości. Jest podarunkiem anielskiej wieści, żebyśmy się nie bali, dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego. Jest jak serdeczne bożonarodzeniowe życzenia. I niech taka pozostanie. To mój dar serca. Pragnęłabym, aby ofiary parafia wykorzystała na pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym. Tym dzieciom trzeba dać poczucie bezpieczeństwa, opiekę i miłość. Pomóc im przestać się bać." - mówi Agnieszka Tyc.

 

Tytuł: Cisiec – Gościnne Betlejem
Autor: Agnieszka Tyc
Ilustracje: Krzysztof Bigaj
Wydawca: Ks. Władysław Nowobilski, Drukarnia WIG Żywiec
Treść: W historię Bożego Narodzenia i teksty bibilijne analogicznie wpisane są osoby i zdarzenia związane z budową kościoła w Ciścu w ciągu 24 godzin.

 

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail