Książka „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry” jest ósmą publikacją Władysława Motyki, poświęconą tym razem Związkowi Podhalan i jego rozwojowi na obszarze góralszczyzny polskiej.  W książce autor ukazuje liczne związki górali z Beskidów i Podhala oraz proces skupienia w Związku Podhalan wszystkich grup górali polskich. Książka zawiera unikatowe fotografie, zwłaszcza z czasów II Rzeczypospolitej oraz mapy, ukazujące zasięg działania Związku Podhalan, przygotowane specjalnie do tego wydawnictwa.

Władysław Motyka jest Honorowym Członkiem Związku Podhalan, Członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Podhalan, autorem książek o góralszczyźnie polskiej:

- "Józef Szczotka (1893-1965) – Piewca góralszczyzny"
- Śpiewnik Karpacki
- Śpiewnik Górali Polskich
- "Za nasom ślebode, za Ojcyzne miłom." Tradycje góralskie i górskie w Wojsku Polskim
- "Góralski chodnicek Jegomościa Władysława Zązla"
- "Tu był Piotr." Związki Jana Pawła II z Żywiecczyzną i Beskidami
- "Tam trza kwitnoć ka się rośnie." Podhalański ruch regionalny na Żywiecczyźnie

Książka  „Beskidy i Tatry straż góralskiej watry”  wydana jest  w ładnej szacie graficznej, posiada twardą oprawę i liczy 424 strony.

Książkę  w cenie 60 zł można nabyć w Domu Katolickim w Milówce, przy ulicy Jana Kazimierza 128, od poniedziałku do soboty od 9 do 12.

Zamówienia można składać pod numerem: (0048) 508 352 005 lub pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Źródło: Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe w Milówce