Dzieci
Bez komentarzy
Nie ma to jak dzieckiem być...Pierwszy dzień czerwca to długo wyczekiwana data w życiu każdego dziecka. Chociaż, że w roku kalendarzowym jest wiele dat, takich jak urodziny czy imieniny, dla dziecka liczy się właśnie pierwszy czerwca. Dzień dziecka w Polsce obchodzony jest od ponad pół wieku jednak gdy zapytamy naszych dziadków czy rodziców jak obchodzili swój dzień dziecka odpowiedzą: „nie tak jak wy teraz”..
Dzisiejszy świat jest dla dziecka czymś wyjątkowym. W ciężkich czasach, gdy dzieci nie miały telewizorów, laptopów, tabletów, a o słodycze było ciężko większość z naszych mam i tatusiów urozmaicała sobie wolny czas kopaniem szmacianej piłki czy zabawą w sklep. Idąc bardziej wstecz nasi dziadkowie i babcie oprócz szkolnych obowiązków mieli za zadanie pomoc rodzicom w polu, bo przecież kiedyś sklepowe półki świeciły pustkami, a ludzie zarabiali na chleb pracą na roli. Pilnowanie krów było może nie ciężkim zajęciem, ale jednym z głównych punktów dnia dzieci w tamtych czasach. Czy możemy sobie wyobrazić dzisiejsze czasy bez laptopa, a z motyką w ręku lub bez internetu, a z grubą encyklopedią? Wydaje się że nie. Zapytany przeze mnie jeden z kolegów czy wyobraża sobie życie bez internetu krótko odpowiada.. „bez internetu jak bez ręki”..
Być dzieckiem w dzisiejszym świecie gdzie jest wszystko to naprawdę świetna sprawa. Od najmłodszych lat dziecku towarzyszą tak wspaniałe zabawki i inne urządzenia, że nam dorosłym wydawać się może, że między dzieckiem a rodzicem jest przepaść wieków.

Czasem aż żal, że jesteśmy już dorośli. Chciałoby się czasem zatrzymać na etapie rozwoju dziecka i nigdy nie wkraczać w dorosłość. Z perspektywy czasu dostrzegamy jednak, że bycie dzieckiem i dziecinne problemy były dla nas banalne. Patrzymy z góry na to, co było i nie jeden raz śmiejemy się z samych siebie. Może to dlatego Dzień Matki jest wcześniej abyśmy dostrzegli, że życiem dziecka od narodzin musi ktoś zacząć kierować, abyśmy stopniowo zaczynali sami decydować o swoim życiu, robić kolejne kroki i zbierać życiowe doświadczenie, którego nie dostaniemy w najlepszym sklepie.

Drogie dzieci. Bawcie się dziś dobrze! Niech marzenia i wiara w sukces będą waszą drogą! Przed wami całe życie jednak nie zapominajcie... Dzieckiem jest się tylko raz! <albo całe życie> :)

Wszystkiego najlepszego :)

 

Napisał: Paweł Jurasz.

Udostępnij Drukuj E-mail