Dzisiejszy Żywiec to niewielkie miasto liczące 32 tysiące mieszkańców i wydawałoby się, że wiemy o nim wszystko lub prawie wszystko. Czy tak jest w istocie? Wbrew pozorom jest wiele rzeczy, miejsc i wreszcie tajemnic, o których nie mamy pojęcia lub po prostu ugrzęzły w zakamarkach niepamięci i po latach trudno je odzyskać, a może tylko ukryły się gdzieś, mimo że mamy je w zasięgu wzroku. Bowiem miasto to nie jest jednolity twór, skupiony wokół Rynku, tworzą go wszak różne dzielnice, a każda z nich ma swoją specyfikę i historię, miejsca szczególnie ważnie i ciekawe. Sporysz, Podlesie, Isep, Wyszemieście, Moszczanica, Oczków, Koleby, Rędzina, Kocurów, Pawlusie, Rudza i inne, każda ma do przekazania coś innego, tworząc ze swoich opowieści swoistą mozaikę, na którą składa się cały obraz miasta.

Żeby ją zrozumieć potrzebny jest przewodnik, pomysł którego zrealizowania podjęły się Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju i Teresa Cimała, przy przy wsparciu graficznym Joanny Zając-Slapnicar (jej prace opisywaliśmy TUTAJ), który jest realizowany ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec. Nie będzie to jednak przewodnik jakich pełno na półkach księgarskich. Zamiarem pomysłodawców jest stworzenie przewodnika niebanalnego, skierowanego nie tylko dla turystów, ale też mieszkańców, na kartach którego znajdą się miejsca szczególne, legendy i tajemnice znane tylko nielicznym. Utkana głównie ze wspomnień i relacji tak właśnie powstaje Żywiecka Mozaika.

wsparciu graficznym Joanny Zając-Slapnicar ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

Źródło: http://zywiecinfo.pl/kultura/item/6223-zywiec-miasto-mozaika
wsparciu graficznym Joanny Zając-Slapnicar ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

Źródło: http://zywiecinfo.pl/kultura/item/6223-zywiec-miasto-mozaika
graficznym Joanny Zając-Slapnicar ze środków Funduszu Społecznego Grupy Żywiec

Źródło: http://zywiecinfo.pl/kultura/item/6223-zywiec-miasto-mozaika

Poskładanie informacji, zdjęć, wspomnień, dające obraz miasta, które  przez 750-lat miało tak różne oblicza to zadanie niełatwe. Do ułożenia tej wielobarwnej mozaiki może się przyczynić każdy z nas. Znasz ciekawe miejsca, wspomnienia lub historię związaną z Twoją dzielnicą, a może wiesz o kimś kto może opowiedzieć coś interesującego? Żywiecka Mozaika zachęca do kontaktu. Piszczie śmiało: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zdjęcia i film: Żywiecka Mozaika, profil FB

 

Udostępnij Drukuj E-mail