Muzyka towarzyszy człowiekowi od początku jego  istnienia. Najpierw reagujemy na bicie serca mamy, a z każdym następnym dniem nasz zmysł słuchu osiąga gotowość do odbioru bodźców dźwiękowych. Powoli zaczynają docierać do nas dźwięki ze środowiska zewnętrznego: głosy domowników, odgłosy ulicy, odgłosy wykonywanych czynności, czy też dźwięki muzyki. Te wrażenia słuchowe docierające z zewnątrz są bardzo istotne, gdyż możemy kierować nimi świadomie, w taki sposób, aby dostarczyć dziecku wrażeń, które właściwie będą wpływały na jego rozwój.

Zainteresowanie dźwiękami pojawia się już z chwilą narodzin.  Pojęcie „muzyka” nabiera coraz większego znaczenia, uwrażliwia maluchy na otaczający je świat, pobudza wyobraźnię, kształci pamięć, pełni funkcje ogólnorozwojowe, usprawnia rozwój fizyczny, ma terapeutyczną moc. O tym więc, że rola muzyki w procesie dydaktyczno – wychowawczym dziecka ma ogromne znaczenie, nie trzeba nikogo przekonywać.

Przedszkole w Milówce świadome tego, stara się rozwijać muzyczne zainteresowania dzieci, otwierać przed nimi drzwi do świata dźwięków, świata muzyki. Grając, śpiewając, muzykując przenosimy dzieci w ten niezwykły świat. Z pomocą bogatej płytoteki dzieci zapoznają się ze wspaniałym repertuarem muzyki klasycznej, niestety rzadko zdarza się możliwość kontaktu z muzyką wykonywaną na żywo.

Staraniem pani dyrektor mgr Magdaleny Maślanka w dniu 22.02.2018 roku, przedszkolaki mogły uczestniczyć w  koncercie pianistycznym prof. dr  hab. Marka Mizery, pedagoga, pianisty, kompozytora, zdobywcy min. nagrody w pianistycznym konkursie S. Prokofiewa, uczestnika Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”, który ze swoimi koncertami podróżował po całym świecie.Zawodowo związany jest z Instytutem Edukacji Muzycznej na Wydziale Pedagogicznym i Artystycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i jest również autorem nagrań dla Polskiego Radia. Ten znany i ceniony pianista wystąpił również w szkole podstawowej oraz w liceum w Mliówce.                                                                             

Jak na koncert muzyki klasycznej przystało dzieci dostosowały się do jego wymagań, ubierając odświętne stroje i już przed występem z wielką uwagą i ciekawością obserwowały ustawione na środku pianino z nutami oraz skupionego przed koncertem, ale uśmiechniętego artystę.

Spotkanie rozpoczęło się miniaturą fortepianową  „Dla Elizy” niemieckiego kompozytora L. van Beethovena, oraz „Impromptu” F. Schuberta, które wprowadziły dzieci w niezwykły świat dźwięków. Profesor nawiązał znakomity kontakt z młodymi słuchaczami już od pierwszej chwili. Skutecznie absorbował ich uwagę, opowiadał o prezentowanej muzyce, zadawał im pytania. W dalszej części koncertu nawiązał do twórczości polskiego kompozytora Fryderyka Chopina, którego rocznica urodzin przypadła właśnie w tym dniu. W jego wykonaniu usłyszeliśmy melodyjnego walca, lirycznego nokturna, dramatyczne, poważne scherzo, tęsknego mazurka, nawiązującego  do muzyki ludowej. Dzieci wykazały się bardzo dużą wiedzą dotyczącą życia i twórczości kompozytora, czym wzbudziły wielkie uznanie w oczach pianisty.                                                                                                               

Na koniec gość wykonał swoją własną sentymentalną kompozycję -  „Dla Poli”.

Profesor potraktował dzieci jak dorosłych odbiorców, prezentując ciekawy, choć trudny repertuar. Zapoznał je z muzyką poważną, z którą na co dzień mają rzadki kontakt, a której poznanie w dzieciństwie jest ważne dla późniejszego kształtowania muzycznych zainteresowań.

Źródło i i zdjęcia: Przedszkole Milówka

Udostępnij Drukuj E-mail