Magdalena Majchrzak ma 51 lat, pochodzi z Łodzi, od 5 lat mieszka w Beskidach, od 4 lat w Rycerce Dolnej. Prezesem  Fundacji Leśny Gród  jest od roku, wcześniej była członkiem w Radzie Fundacji. Fundacją zajmuje się sama, ale pod okiem Rady Fundacji, Leśnym Grodem z pomocą męża, a wydarzeniami w nim organizowanymi z dużą pomocą przyjaciół jakich poznała w tym regionie. Jej hobby to ogrodnictwo, rękodzieło, najchętniej recyklingowe, na stronie Niebowo eko art prezentuje swoje dokonania.

Magdalena Sporek: Jak ocenia Pani 2017 rok z ramienia funkcji prezesa Fundacji Leśny Gród?

Magdalena Majchrzak: - Ten rok był rokiem zmian, dla mnie - same wyzwania, z zawodu jestem specjalistą, obowiązków i prac biurowych musiałam się nauczyć. Na szczęście i dzięki Bogu pojawili się ludzie, którzy postanowili pomóc ogrodowi, darczyńcy i wolontariusze, dzięki którym mogliśmy poczynić konieczne prace.
Dumna jestem z odbytych spotkań o tematyce zdrowego trybu życia, które wpisały się w kalendarz imprez Leśnego Grodu, a które to organizuje Pani Barbara Białończyk. Basia jest dobrym duchem Leśnego Grodu, reklamuje nas gdzie może, sama pomaga i przywozi wolontariuszy do prac ogrodowych, zaprasza ciekawych wykładowców i prowadzi całe wydarzenia.
Chciałam podziękować przede wszystkim Jej za zaangażowanie na rzecz Leśnego Grodu.
A w dalszej kolejności  chciałam podziękować wszystkim wykładowcom, którzy byli u nas, Fundacji Braci Golec za piękny występ na Festiwalu Topinamburu i za chęć dalszej współpracy, Sołectwu Rajcza za okazanie zainteresowanie i uczestnictwo w kilku wydarzeniach, gminie Milówka za pomoc w reklamowaniu Leśnego Grodu, KGW Milówka oraz KGW Rajcza za pomoc w organizacji imprez.

Jakie wydarzenia i związane z nim osoby najbardziej utkwiły w Pani pamięci i dlaczego?

- Najbardziej utkwił mi w pamięci Piknik Zdrowia Pozytywnie Zakręconych i wizyta m.in. Doktora Huberta Czerniaka, który przedstawił całkiem inny sposób patrzenia na medycynę, mamy nadzieję że odpowie na nasze zaproszenie i w tym roku,  również się zobaczymy - rozmowy trwają.

Po tym Pikniku Zdrowia Pozytywnie Zakręconych  okazało się, że atmosfera, wzajemne rozmowy, wsparcie, uwaga jaką ludzie sobie nawzajem poświęcali, na koniec koncert i wyciszenie, sprawiły, że goście i wystawcy zechcieli wrócić i znowu świętować wspólny czas. W ten sposób przybyło nam znajomych, którzy pozostali w naszych sercach. Przykładowo małżeństwo, które prowadzi organiczną manufakturę Majru - byli u nas od pierwszego spotkania - Majówki, do ostatniego w tamtym roku i już są zgłoszeni do udziału w kolejnej tegorocznej Majówce w Milówce. Napisali nawet artykuł o Leśnym Grodzie, a oto fragment:

 "Chyba każdy z nas ma takie myśli, że nie chce być sam – ze swoimi wizjami, planami, marzeniami, wyobrażeniami odnośnie tego świata etc. Chcemy przynależeć do jakichś wspólnot, w których czujemy się, jak u siebie, rozumiani, współistniejący. Dla nas takim miejscem stała się malutka miejscowość pod Żywcem – Milówka. A dokładniej rzecz ujmując Leśny Gród w Milówce."

Gdzie zwierzęta z Leśnego Grodu spędzają zimę i kto się nimi opiekuje? 

- Zwierzęta na zimę wyprowadzamy z ogrodu, owce wrzosówki jadą do Kamesznicy, do Pana Leśniczego, który ulitował się i dołączył Kasię i Bodzia do swoich owiec.
Ptactwo, czyli kurki, kaczki i gęsi przygarnął na zimę do swojego kurnika nasz nowy sąsiad - Pan Henryk. Z całego serca im dziękujemy za opiekę nad naszymi zwierzętami i doceniamy ich wrażliwość na los naszych podopiecznych. 

Co będzie się działo w Leśnym Grodzie w 2018 roku?

- W 2018 planujemy usystematyzować nasz kalendarz, wydarzenia będą się odbywały w ostatni weekend każdego miesiąca, poczynając od końca kwietnia. Już teraz  z przyjemnością zapraszamy Państwa na organizowane przez Fundację wydarzenia.

A będzie to: na początek sezonu Wielka Majówka w Milówce – nasze pierwsze spotkanie wypadnie  razem z otwarciem ogrodu po zimowej przerwie i odbędzie się w dniach 28.04 – 29.04.2018. Następnie  odbędzie się Święto Rodziny w Leśnym Grodzie - połączone z Dniem Dziecka i z atrakcjami dla dzieci w dniach 01.06 – 03.06.2018. Później będą  Wakacyjne Spotkania Leśnogrodzkie - spotkanie inaugurujące okres wakacyjny  w dniach 30.06 – 01.07.2018.

Kolejno odbędą się: Piknik Zdrowia Pozytywnie Zakręconych - cykliczne spotkanie połączone z wykładami na temat zdrowego trybu życia: 28.07 – 29.07.2018, Święto Matki Ziemi - nasze spotkanie w temacie ekologii i zdrowego żywienia odbędzie się: 25.08 – 26.08.2018, Babie Lato w Leśnym Grodzie - ponownie powitamy naszych gości na spotkaniu w fantastycznej atmosferze i tematach dotyczących zdrowego życia 29.09 – 30.09.2018.

Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, żeby jak najbardziej urozmaicić nasze spotkania, nie zabraknie ciekawych tematów, pięknej pogody i radości z przebywania w doborowym towarzystwie.

Przez cały letni sezon mamy w ofercie warsztaty dla szkół i przedszkoli, warsztaty o owcach wrzosówkach i pasterstwie, o pszczołach i pszczelarstwie z żywymi pszczołami w przenośnym ulu, warsztaty tradycyjnego rękodzieła, czyli bibułkarstwa.

W zeszłym roku, około 15 szkół/przedszkoli wzięło udział w tych warsztatach. Część z nich zakończyło się ogniskiem z kiełbaskami.

Marzymy o wymianie wszystkich rozpadających się ławek i ogrodzeń, zakupie toalet. O młodzieży, która w ramach wolontariatu chciałaby pomóc w pracach w ogrodzie, w zamian na zakończenie działań chętnie zrobimy wspólne ognisko, zapraszamy!

Podpisaliśmy umowę z Kartą Dużej Rodziny i od nowego sezonu będziemy je honorować ulgowymi biletami.

 Jakie ceny wstępu do Leśnego Grodu będą obowiązywały w 2018 roku? 

- W tym roku ceny wstępu do ogrodu, tak jak i w poprzednich latach, pozostaną na bardzo symbolicznym poziomie tzn 8 zł - normalny bilet, 6 zł - ulgowy. Dla grup indywidualnych negocjujemy ceny na miejscu. Warsztaty dla dzieci są w cenach od 12 zł do 20/os.

 Dziękuję za rozmowę i życzę udanego sezonu.

- Dziękuję wszystkim darczyńcom, którzy wspierają finansowo Fundację,  za każdy 1% przekazany przy rozliczeniu podatkowym,  wolontariuszom, którzy poświęcają własny czas na pomoc w pracach ogrodu oraz  gościom za odwiedziny i dobre słowa. Dziękuję też WGmedia, za to że są z nami od samego początku. I oczywiście zapraszamy do nas.

Dla zainteresowanych podajemy namiary:

Magdalena Majchrzak
tel. 501 293 053
Prezes 
Fundacja Leśny Gród
34-360 Milówka, Kol.Prusów 118
KRS 0000500414
Nr konta bankowego : 97814010190014575620000010

e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zdjęcia z Leśnego Grodu obejrzeć można tutaj

zdjęcie w tle: Magdalena Majchrzak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Udostępnij Drukuj E-mail