W teraźniejszych czasach niewielu zasługuje na tytuł „lokalnego bohatera”, który angażuje się w życie społeczności wiejskiej. Dlatego też, postanowiliśmy przybliżyć los niezwykłego człowieka zasługującego na ten tytuł. Wybraliśmy pana Feliksa Koczura, posła Pierwszego Sejmu Niepodległej, polityka partii PSL „Piast”, ponieważ jego działalność wywarła na nas ogromne wrażenie i zainspirowała do udziału w „Sejmie Dzieci i Młodzieży”

Pan Feliks urodził się 30 maja 1882 roku w Jaworznie był synem Walentego i Marii Koczur. Uczęszczał do szkoły powszechnej w Jaworznie i Seminarium Nauczycielskiego w Krakowie. Po zakończeniu nauki przeprowadził się do Milówki gdzie przez 30 lat pracował jako nauczyciel szkoły ludowej. Natomiast w 1918 r. został kierownikiem szkoły powszechnej. Od 1903r. sprawował urząd sekretarza TSL, organizatora bibliotek, kółek rolniczych i odczytów historii Polski. W 1905 r. reprezentował powiat żywiecki na zjeździe delegatów szkół ludowych Galicji w Krakowie.

W 1912 roku kandydował do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie, uczestniczył również w Radach Powiatowych. W Polsce niepodległej, po rozwiązaniu Rady Gromadzkiej w Milówce był komisarzem rządowym, a następnie wójtem. W 1932 roku przeniesiony przez władze oświatowe do województwa kieleckiego, następnie na emeryturę. Na koniec lat 30 znów został wójtem Milówki. W czasie II wojny światowej był żołnierzem ZWZ-AK i członkiem SL „Roch”. Uczestniczył w prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu i Gromadzkiej Rady Narodowej w Milówce. Zmarł 12 marca 1962 roku w Milówce. 

Działalność pana Feliksa:
• założyciel ognisk ZNP w Milówce, Żywcu, Jeleśni i Suchej,
• członek SL, następnie PSL,
• stworzył Składnicę Kółek Rolniczych, działającą do 1932 roku,
• w 1913 r. zarejestrował stowarzyszenie „Związek Strzelecki w Milówce”
• w sierpniu 1914 r. został współorganizatorem oddziału, który dołączył do II Brygady Legionów Polskich,
• W czasie I wojny światowej zorganizował kasę Raiffeisena, kasę Stefczyka
w Milówce i Kamesznicy, Bank Spółdzielczy i Kasę Spółdzielczą,
• z jego inicjatywy powstała szkoła w Prusowie, Szarem i Kamesznicy,
• poseł na sejm Ustawodawczy (1919-1922), uzyskał mandat z listy nr 8 w okręgu wyborczym nr 38 w Wadowicach,
• W II kadencji senatu został zastępcą senatora na liście nr 25 do Senatu w województwie krakowskim.


Odznaczenia:
- Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1958 r.,
- Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 r. (1959) i Złotą Odznaką ZNP.

Do wzięcia udziału w „SDIM” zainspirowali nas byli uczniowie naszego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Milówce: Grzegorz Rubys i Aleksandra Czaniecka, którzy brali udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Uważamy, że społeczeństwo powinno pamiętać o tak wspaniałym człowieku jakim był pan Feliks Koczur. Chcemy aby jego imię zapisało się złotymi zgłoskami w sercach wszystkich mieszkańców naszej gminy i nie tylko.

Autorzy: Łukasz Gluza i Kamila Babicka

zdjęcie: Feliks Koczur- poseł Pierwszego Sejmu Niepodległej http://archive.is/Ieugn

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail