"Parę lat temu moja rodzina stanęła przed takim problemem: moja mama dostała udaru mózgu, który zakończył się afazją. Rehabilitacja okazała się długotrwałym procesem, który wymagał zaangażowania rodziny i logopedów. Niestety w okolicy gdzie mieszkaliśmy był problem z dostępem do specjalistów i pomocą rehabilitacyjną. To właśnie ta sytuacja zmobilizowała studentów inżynierii biomedycznej Politechniki Ślaskiej w Gliwicach do stworzenia aplikacji Afast Powiedz to! 

Jeżeli chodzi o mamę to ćwiczenia z logopedą jak i z app poprawiły jej zdolności komunikacyjne.  Możemy się z nią komunikować. Oczywiście ma dalej problemy, ale już mniejsze. Terapia logopedyczna naprawdę pomaga jeżeli jest prowadzona przez dobrego logopedę i jak rodzina znajdzie czas dla chorego." - mówi mgr. inż. Michał Kręcichwost - programista, współautor projektu Afast Powiedz to!

Michał Kręcichwost pochodzi z Ujsół. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz na Wydziale Inżynierii Biomedycznej (specjalizacja: Informatyka w Medycynie). W latach 2010-2012 był prezesem Studenckiego Koła Naukowego Inżynierii Biomedycznej. Jeszcze podczas studiów, w latach 2010-2013 był zaangażowany w realizację przemysłowych projektów informatyczno-elektronicznych.

Jest współautorem kilku publikacji naukowych, od kilku lat szczególnie zainteresowany tematyką komputerowego wspomagania terapii logopedycznej. Zaangażowanie się w tę dziedzinę poskutkowało m.in. zespołową wygraną w konkursie „Mój pomysł na biznes” w 2013 r. (nagroda za projekt systemu komputerowego wspomagającego terapię afazji). Obecnie jest  doktorantem w dyscyplinie Biocybernetyka i Inżynieria Biomedyczna oraz asystent naukowo-dydaktyczny na Politechnice Śląskiej.

Realizacja i montaż: Krzysztof Mrozowski

AFAZJA to częściowa lub całkowita utrata umiejętności posługiwania się językiem (system znaków i reguł gramatycznych) spowodowana uszkodzeniem odpowiednich struktur mózgowych.

AFAST POWIEDZ TO! to bezpłatna, nowatorska i interaktywna platforma internetowa wspomagająca rehabilitację osób cierpiących na afazję. Opracowana przez specjalistów, umożliwia chorym na afazję, ich opiekunom oraz logopedom swobodny dostęp do rehabilitacji pod względem finansowym, geograficznym i czasowym. W ramach aplikacji możliwe jest korzystanie z programów terapii przygotowanych przez specjalistów lub jako zalogowany użytkownik we współpracy ze swoim opiekunem lub logopedą.

Innowacyjna i darmowa rehabilitacja afazji, przygotowana przez specjalistów możliwa jest do pobrania  tutaj

Projekt „Afast Powiedz to!” realizowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, przyznanych w ramach konkursu INNOWACJE SPOŁECZNE na lata 2015-2017. Projekt realizowany jest przez konsorcjum utworzone przez Fundację Salus Publica, Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp.z.o.o. oraz Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum Misją projektu jest utworzenie interaktywnego i wieloplatformowego serwisu internetowego służącego do rehabilitacji afazji, będącej utratą zdolności mowy spowodowanej uszkodzeniem struktur mózgowych, która jest następstwem urazów czaszkowo-mózgowych oraz udarów mózgu.

źródło i zdjęcia: Afast Powiedz to!

 

Udostępnij Drukuj E-mail