Rekonstrukcja historyczna to ruch pasjonatów dawnych dziejów, który gromadzi obecnie coraz więcej członków. 14. kwietnia na całym świecie odtwórcy obchodzili po raz IX swoje święto. Jest to inicjatywa mająca popularyzować to wyjątkowe hobby.
W Żywcu pod hasłem "Marsz Rekonstruktora" po raz trzeci celebrowano to święto, którego organizatorem była Chorągiew Żywiecka.
Na specjalny pokaz przybyło 11 grup z całego kraju, wśród których znalazły się m in. Drużyna Południe z Żywca, Husycka Chorągiew Najemna z Bielska-Białej, Beskidnicy z Mesznej, Drużyna Pierścienia z Akademii Fantastyki z Bielska-Białej, Beskidzcy Harnasie i Zaciężna Jazda Husarska na koniach, a każda z nich reprezentowała różne okresy historyczne.
Zgromadziły się one przy Karczmie Żywieckiej, by później przemaszerować ulicami miasta na żywiecki rynek.

Tam rycerz Tomasz Kuliński z Chorągwi Żywieckiej poprosił o głos burmistrza miasta Antoniego Szlagora, który oficjalnie powitał wszystkich zebranych i otworzył oficjalnie te obchody, które w tym roku wpisały się w obchody Jubileuszu 750-lecia miasta Żywca.

Każda z grup zaprezentowała się zebranym na rynku gościom i turystom, a później odbyły się pokazy strojów, tradycji, walki rycerskich i fechtunków. Każdy z zebranej na żywieckim rynku publiczności miał możliwość bezpośredniego kontaktu z rekonstruktorami, a każda z grup które miała swoje osobne stoiska. Można było podejść i otwarcie porozmawiać z uczestnikami tych barwnych grup, poznać ich zwyczaje i tradycje, dotknąć elementów kunsztownego ubioru czy rynsztunku. 

Dzięki wspaniałej pogodzie oraz wydarzenie było dużą atrakcją i cieszyło się sporym zainteresowaniem.
Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Więcej ich można obejrzeć na profilu Chorągwi Żywieckiej, której dziękujemy za ich udostępnienie.

 

.

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail