Rysia udało się zaobserwować w Dolnie Wapienicy. Sfotografowanie drapieżnika było możliwe dzięki zamontowanym na tym obszarze foto-pułapkom. Już wcześniej rysie można było zaobserwować w rejonie Beskidu Żywieckiego, ale fakt, że znalazły się tak blisko miasta jest wyjątkowy. To bardzo tajemnicze, skryte zwierzęta trudne do dostrzeżenia.

Rysia sfilmowali członkowie Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" wraz z przyrodnikami z Góreckiego Klubu Przyrodniczego. Ich działania są częścią sprawdzania północnego obszaru Natura 2000 Beskid Śląski. Do tej pory nagrywali tego drapieżnika w rejonie Skrzycznego i Baraniej Góry, czyli w południowej części Beskidu Śląskiego.

 

Rozpoznawanie tropów rysi : materiały szkoleniowe pdf

 Ryś- ulotka ulotka pdf

Rysie (z wyjątkiem samic wychowujących młode) prowadzą samotniczy tryb życia. Poszczególne osobniki zajmują własne areały, o dużej powierzchni. Ruja u rysi występuje raz w roku, w marcu. Wówczas znacząco powiększają się areały samców, które starają się kopulować z jak największą liczbą samic. Kocięta rodzą się w maju i pozostają z matką przez 9-10 miesięcy. Samiec nie uczestniczy w wychowie młodych. Samotna rysica poluje niezwykle skutecznie, dostarczając kociętom odpowiednią ilość pokarmu. Zwykle ma jedno lub dwa młode, rzadziej trzy. Podstawowym pokarmem tego drapieżnika są dzikie ssaki kopytne, głównie sarny (ok. 60-70% wszystkich ofiar) i jelenie (20-30%), natomiast rzadziej drobniejsze zwierzęta (zające, gryzonie, ptaki).  

źródło: Euroregion Beskidy, polskiwilk.org.pl

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail