Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Kiedy nastaje wiosna karpaccy bacowie spotykają się u gaździny z Podhala i patronki górali w Ludźmierzu. Zbierają się tu, aby do swoich bacówek zabrać poświęcone szczapy drewna, które posłużą do rozpalenia pierwszej wiaty, a poświęconą tu wodą pokropią powierzone im na wypas owce. To również okazja do wspólnej modlitwy. Po Mszy Świętej bacowie udają się do swoich owiec. Tu odbywa się pierwszy redyk,  poświęcenie owiec i opuszczenie wsi  w celu rozpoczęcia letniego wypasu. Święto owiec obchodzone jest pod patronatem świętych pasterskich: św. Jerzego i św. Wojciecha. Tak było i w tym roku 22 kwietnia:

{gallery}baca{/gallery}

Zawód - baca

„Baca - jest zawodem o charakterze usługowo – handlowo - produkcyjnym, którego celem jest organizacja i zarządzanie wypasem zwierząt takich jak owce, bydło, kozy i konie, pozyskiwanie mleka, wyrób tradycyjnych serów i ich sprzedaż bezpośrednia. Poprzez bezpośrednie negocjacje z hodowcami umawia wynajem i ilość planowanych do wypasu zwierząt, określa powierzchnię i miejsce wypasu dzierżawiąc lub wynajmując tereny wypasowe, a także organizuje obsługę wypasu poprzez wynajęcie do pracy odpowiedniej ilości juhasów. Baca dba o infrastrukturę pasterską oraz narzędzia takie jak np.: puciera, gielety, wiadra, ferule, czerpaki, kocioł, oscypiorki, formy, końcówki, koryta, półki, o stan ekologiczny pastwiska, prowadząc wypas ekstensywny, zna podstawowe siedliska przyrodnicze i gatunki roślin chronionych związanych ze środowiskiem wypasu, usuwa rośliny niepożądane. Baca przestrzega zasad organizacji pracy wypasu (pojenie, wypas, wyrób serów), a także zasad BHP oraz dobrostanu zwierząt. Baca organizuje sprzedaż własnych produktów wytwarzanych w ramach prowadzonego wypasu. Baca funkcjonuje w specyfice kulturowej, zachowując obrzędy i zwyczaje regionu”.

 

 

zdjęcia: Józef Michałek, więcej zdjęć tutaj

źródło niektórych informacji: Opracowanie: "Koncepcja rozwoju pasterstwa na obszarze polskich Karpat" Piotr Kohut 2013

 

Udostępnij Drukuj E-mail