W piątek 18 maja w Piwiarni Żywieckiej odbyła się oficjalna prezentacja niecodziennego przewodnika po mieście Żywiec - "Mozaika żywiecka przewodnik niebanalny". Za jego stworzenie odpowiedzialny jest zespół trzech kobiet: Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju, Teresa Cimała oraz Joanna Zając-Slapnicar.

O kulisach jego powstania opowiedziała Anna Barabasz z Żywieckiej Fundacji Rozwoju:
- "To pomysł zainicjowany ponad rok temu, podczas luźnej rozmowy na żywieckim rynku, który właśnie doczekał się realizacji.
Jaki właściwie jest Żywiec, z jakich elementów się składa, jakie ma cechy, co go kształtowało? Na te pytania postanowiłyśmy sobie odpowiedzieć".

Okazało się, że nie me jednej odpowiedzi, bowiem każdy ma własną. Obraz stworzony i utkany z ludzkich opowieści mieszkańców Żywca, ale też ludzi, którzy do Żywca trafili i zainteresowali się jego bogatą przeszłością. Oni to właśnie stali się jego najważniejszą częścią składową i to oni, jak również ich relacje stanowią jego trzon. Przewodniczki i Przewodnicy, znający swój skrawek świata, po każdej z części miasta oprowadzali autorki, pokazując i opisując miejsca nieznane, tajemnicze i często zapomniane historie, przywołując echa dawnych wydarzeń oraz opowieści. Większość z nich była obecna na piątkowej prezentacji.

- "Opowiadali w sposób fascynujący, z wielką pasją i zamiłowaniem, dysponując nieznaną innym wiedzą i często prowadzając w miejsca, w których nigdy nie byłyśmy lub nie miałyśmy świadomości ich istnienia" - podkreślała Anna Barabasz.

Wyłonił się z tego niecodzienny obraz miasta, jak również  każdej jego części spleciony z przeróżnych, bardzo jednostkowych spojrzeń.
Nie jest to więc w żadnej mierze przewodnik encyklopedyczny, a na jego niebanalność wpływa subiektywny charakter poszczególnych wspomnień i relacji.
Wyprowadza on poza utarte szlaki i znane ścieżki, pokazując niezwykłe oblicze miasta. Dowiemy się z niego m.in.: gdzie i kiedy można zobaczyć "midorowe ognie", kim była Linka, gdzie znaleźć murawę kserotermiczną, zobaczyć Edytę Stein z piaskowca, poznając jednocześnie niezwykłego artystę, jak trafić na Chabadzisko. I będziemy wraz z niestrudzonymi autorkami dociekać przebiegu nieoczywistych granic poszczególnych części miasta.
Podlesie, Rudza, Rędzina - Oczków - Zadziele, Moszczanica, Kocurów, Koleby, Sporysz i Isep, Wyszemieście, Pod Górą, Śródmieście, Grojec, Zabłocie i Pawlusie - mozaika miejsc, nazw, ludzkich historii i nieuchwytnych wrażeń.

Stujednostronicowy przewodnik, oprócz warstwy tekstowej wypełniają przepiękne fotografie Teresy Cimały, wykonane pomiędzy październikiem 2017 r, a majem 2018 r., oraz wspaniała oprawa graficzna Joanny Zajac-Slapnicar. 
Dostępny jest on w wersji online, na stronie Żywieckiej Fundacji Rozwoju pod tym linkiem.

Jeśli myślicie, że znacie swoje miasto, to lektura tego przewodnika mocno was zaskoczy i pokaże że jest jeszcze sporo do odkrycia.
Zachęcamy gorąco do jego lektury, bo naprawdę warto.
Autorki będą wdzięczne za wszelkie sugestie dotyczące zawartych w nim treści, komentarze oraz ewentualne poprawki.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Piątkowej prezentacji towarzyszył występ żywieckiego zespołu Ton, który tym razem wystąpił akustycznie w duecie i zagrał swoje cztery utwory, w tym jeden premierowo.

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszu Społecznego Grupy Żywiec.

Zdjęcia ilustrujące: Mozaika Żywiecka

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail