Granty na społeczne projekty z Programu Działaj Lokalnie X, Edycja 2018, realizowanego w naszym kraju przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, zostały wczoraj przyznane już po raz dwunasty przez Żywiecką Fundację Rozwoju, która jest Certyfikowanym Ośrodkiem tego programu od 2006 r.

Jego celem są inicjatywy, które zmieniają Żywiecczyznę, budują poczucie tożsamości lokalnej, integrują mieszkańców, wspierają kulturę, sztukę, ekologię, czyli powiększają dobro wspólne. W tym roku pula środków przeznaczonych na  ten projekt wynosiła 55 100 zł, na które składały się pieniądze przekazane z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. W tegorocznej edycji można było uzyskać maksymalną dotację w wysokości 6 tysięcy złotych, a ubiegać się mogły o nie grupy nieformalne i organizacje z terenu gmin: Żywiec, Gilowice, Koszarawa, Radziechowy -Wieprz, Rajcza, Czernichów i Łękawica.

W tegorocznej edycji programu uznanie komisji grantowej zdobyło dwanaście projektów, a cztery znalazły się na liście rezerwowej.
Najwięcej punktów uzyskał projekt Stowarzyszenia Przyjaciół Rajczy współtworzony wraz ze Spółdzielnią Socjalną Serowa Kraina pod nazwą "Wspólnie na rzecz odbudowy społecznego placu zabaw!", którego celem jest odtworzenie placu zabaw, wybudowanego przez mieszkańców Rajczy własnym kosztem ponad 10 lat lat temu nad Sołą, gdzie rodziny z dziećmi będą mogły wspólnie spędzać wolny czas.
Z gminy Rajcza dofinansowanie uzyskały jeszcze dwa projekty. Pierwszy to pomysł Fundacji GANPAHAR (działającej dopiero od roku), pod nazwą "Karpackie Strefy Mocy", polegający na opisaniu oraz wyznaczeniu dosyć niecodziennych miejsc znajdujących się w naszych w naszych Beskidach, gdzie zostaje zaburzona percepcja orientacji przestrzennej. Miejsce te zostaną zweryfikowane poprzez wywiad środowiskowy z mieszkańcami, a ich wytyczenie odbędzie się z udziałem lokalnego animatora.
"Miejsce spotkań rodzinnych" to kolejny projekt z Gminy Rajcza, który uzyskał akceptację, wymyślony przez Stowarzyszenie Sólkiczora.pl, a polegający na wybudowaniu wiaty, która będzie miejscem do codziennych spotkań mieszkańców tej miejscowości. Jest to pierwszy etap szerszego pomysłu, wokół którego ma powstać też m.in. boisko oraz trasa nordic walking, a sama wiata ma znajdować się na jej szlaku, będąc jednocześnie miejscem regeneracji i odpoczynku.

Pozostałe nagrodzone projekty to:

  • niezwyczajni.pl z Łękawicy
  • Edukacja informatyczna z robotem - sztuka programowania z Czernichowa
  • Szyciowe Party z Koszarawy
  • Talenty Łączą Pokolenia z Gilowic
  • Ratujmy Pszczoły z Gilowic
  • Gilowice Gmina z Pasją z Gilowic
  • Makramy, kokedamy - budujemy wiszące ogrody z Radziechowy-Wieprz
  • Kabaretoga z Żywca
  • Żywiec Miasto Możliwości z Żywca

Realizacja wszystkich projektów potrwa od 3 do 6 miesięcy, a cały program zakończy się 30 listopada, a wtedy każdy z grantobiorców przedstawi realizację swojego pomysłu za pomocą formy mulimedialnej przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, a prace te wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie pod nazwą "Opowiedz...", a nagrodzone prace również uzyskają finansowe gratyfikacje. O poszczególnych projektach i ich realizacji będziemy jeszcze obszerniej pisać.

Program „Działaj Lokalnie” jest swego rodzaju szkołą dla animatorów inicjatyw lokalnych, dzięki której przyszli lokalni liderzy odkryją, a później jak najpełniej rozwiną swój potencjał.
Jego założeniem jest uaktywnienie społeczności lokalnej, pokazanie, że można zrobić wiele wspaniałych rzeczy wspólnie bez ciągłego czekania i oglądania się na różne instytucje publiczne, czy samorządy. Że można zmienić przestrzeń wokół siebie i zrealizować ciekawy pomysł, który będzie służył wszystkim mieszkańcom, zachęcając także innych do działania na rzecz swoich społeczności, i że można w końcu efektywnie pozyskiwać środki na jego realizację.

W Polsce programy PAFW koncentrują się na obszarach wiejskich i w małych miastach. Dominują w nich dwa motywy: wyrównywanie szans edukacyjnych, połączone z modernizacją oświaty, a także wyzwalanie i wspieranie energii obywatelskiej w lokalnych społecznościach.

Za rok kolejna edycja i już dziś można się zastanawiać nad pomysłami zmieniającymi naszą lokalną rzeczywistość.

Zdjęcie: Żywiecka Fundacja Rozwoju

 

Udostępnij Drukuj E-mail