Bez komentarzy

W 31. Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Wiśle  w dniach 2- 3 czerwca zaprezentowało się:

- 7 zespołów w kategorii autentycznej:
Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa
Zespół Regionalny Mała Juzyna z Zawoi
Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej
Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej
Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej
Zespół Regionalny Gminy Świnna Małe Hajduki z Pewli Ślemieńskiej
Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki

- 7 zespołów w kategorii opracowanej artystycznie: 
Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Grojcowianie z Wieprza 
Zespół Folklorystyczny Raciborzanie II z Raciborza
Zespół Folklorystyczny Raciborzanie III z Raciborza
Zespół Folklorystyczny Raciborzanie IV z Raciborza
Zespół Folklorystyczny Łężczok III z Zawady Książęcej
Zespół Regionalny Mali Magurzanie z Łodygowic
Regionalny Zespół Dziecięcy Mały Haśnik z Żabnicy

Jury oceniło 14 programów, zaprezentowanych przez 14 dziecięcych zespołów folklorystycznych, podanych według kolejności występowania:

1. Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Grojcowianie z Wieprza - z programem "We środę na targu",
2. Zespół Folklorystyczny Raciborzanie II z Raciborza - prezentujący program "Na galanów mumy eszcze czas",
3. Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa - z programem "Powrót z odpustu",
4. Zespół Folklorystyczny Raciborzanie III z Raciborza - prezentujący tańce śląskie w wiązance "Nie yny świynci gorki lepium",
5. Zespół Regionalny Mała Juzyna z Zawoi - prezentujący zabawy dzieci nad rzeką w programie "Na kamieńcu",
6. Zespół Folklorystyczny Raciborzanie IV z Raciborza - występujący z programem "Chodzimy spać z kurami",
7. Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej - prezentujący tańce i zabawy z okolic Brennej,
8. Zespół Folklorystyczny Łężczok III z Zawady Książęcej - ze scenką "Jak się duma szkubie piyrze, bajtlum się zawiyro dwiyrze",
9. Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej - z programem "Na borówki",
10. Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej - prezentujący zabawy i tańce z Trójwsi Beskidzkiej,
11. Zespół Regionalny Mali Magurzanie z Łodygowic - z programem "Faryna",
12. Zespół Regionalny Gminy Świnna Małe Hajduki z Pewli Ślemieńskiej - prezentujący tańce, śpiew, gry i zabawy dzieci z Beskidu Żywieckiego,
13. Regionalny Zespół Dziecięcy Mały Haśnik z Żabnicy - występujący z programem "Przy pasieniu gęsi",
14. Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki - z programem "Po wykopkach".

W KATEGORII ZESPOŁÓW AUTENTYCZNYCH NAGRODY OTRZYMUJĄ:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł:
- Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej,

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.200 zł:
- Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki,

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł: 
- Zespół Regionalny Budzowskie Kliszczaki z Budzowa.

W KATEGORII ZESPOŁÓW OPRACOWANYCH ARTYSTYCZNIE NAGRODY OTRZYMUJĄ:

I miejsca nie przyznano

dwa II miejsca ex aequo i nagrody pieniężne w wysokości 1.200 zł:
- Zespół Folklorystyczny Raciborzanie IV z Raciborza,
- Regionalny Zespół Dziecięcy Mały Haśnik z Żabnicy,

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900 zł:
- Dziecięcy Zespół Regionalny Mali Grojcowianie z Wieprza.

Dodatkowo jury przyznało cztery równorzędne wyróżnienia (bez podziału na kategorie, za prezentację zabaw i gier dziecięcych) i nagrody pieniężne w wysokości 650 zł:
- Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Brenna z Brennej,
- Dziecięcy Zespół Regionalny Mała Ziemia Suska z Suchej Beskidzkiej,
- Zespół Regionalny Gminy Świnna Małe Hajduki z Pewli Ślemieńskiej,
- Zespół Regionalny Mali Magurzanie z Łodygowic.

Nagrody w łącznej wysokości 10.000 zł ufundował Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Do udziału w Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w 2019 roku zostały wytypowane dwa zespoły:
- Zespół Regionalny Mała Istebna z Istebnej,
- Zespół Regionalny Hulajniki z Milówki.

Jury pracowało w składzie:
Małgorzata Kiereś - etnograf, Muzeum Beskidzkie w Wiśle, przewodnicząca jury
Adam Adamowski - choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Żywczanie, 
Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko - etnograf, Muzeum Śląskie w Katowicach,
Dariusz Kocemba - etnolog, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, sekretarz jury

zdjęcia: okiem fotoreportera Daniel Franek i Róża Kruczyńska

Udostępnij Drukuj E-mail