Bez komentarzy

W minioną niedzielę 24 czerwca zakończył się szczególny tydzień w Żywcu. Przez siedem dni mieszkańcy i goście świętowali bowiem Jubileusz 750-lecia Miasta Żywca.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w poniedziałek 18 czerwca Dniem Młodości, kiedy to odbyła się Sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej i przekazanie kluczy do miasta przedstawicielom dzieci i młodzieży.  Następnie przez cały dzień odbywały się występy artystyczne  żywieckich szkół, a po południu na scenie prezentowały się najmłodsi mieszkańcy, czyli przedszkolaki dla Miasta Żywca w różnorakich programach prezentując swoje wokalne, taneczne oraz recytatorskie umiejętności. Duża część repertuaru nawiązywała do historii miasta, obyczajów i kultury, a dzieci w przepięknych strojach wyglądały wspaniale.

We wtorek została otwarta Strefa Kibica, gdzie było można oglądać występ biało-czerwonych podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Mimo słabej gry naszych reprezentantów w meczu otwarcia atmosfera podczas kibicowania była radosna.

 

Środowy dzień, 20 czerwca był dniem sportu, w którym młodzież z żywieckich szkół podstawowych i średnich rywalizowała w różnych dyscyplinach, a podsumowaniem rozgrywek było rozdanie nagród i spotkanie integracyjne wszystkich uczestników pod Grojcem. Na zakończenie tego sportowego dnia odbył się na boisku Orlik przy ul. Tetmajera mecz piłki nożnej pomiędzy drużyn Miasto Żywiec - kontra Starostwo Powiatowe w Żywcu, wygrany przez zawodników z Urzędu Miasta.


Kolejny dzień przeznaczony był na występy artystyczne Gmin Powiatu Żywieckiego, które rozpoczęły się od godziny 15:00 na żywieckim Rynku.

 

Najbardziej uroczysta i podniosła część obchodów rozpoczęła się w piątek, 22 czerwca mszą świętą w intencji wszystkich mieszkańców, po której odbył się koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, a następnie w samo południe Uroczysta Sesja Rady Miejskiej.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi przedstawicie rządu, samorządów zagranicznych i lokalnych, instytucji publicznych, służb mundurowych oraz innych organizacji i stowarzyszeń. Na sali znaleźli się również byli burmistrzowie Żywca, a także byli przewodniczący rad miejskich.

Podczas sesji oprócz przywołania historii miasta dokonano także wpisów do Złotej Księgi osób zasłużonych dla miasta, wręczono także medale pamiątkowe z okazji 750-lecia, a przedstawiciele Poczty Polskiej zaprezentowali okolicznościowy znaczek poświęcony miastu Żywiec, które obchodzi 750-lecie lokacji. Emisja filatelistyczna z serii "Miasta polskie" trafiła w piątek do obiegu.

Na zakończenie uroczystości w Muzeum Miejskim starego Zamku otwarto wystawę "700 lat Miasta Żywca w fotografii", a na jego dziedzińcu pokrojono także specjalnie przygotowany na tę okoliczność - tort jubileuszowy.

Po południu pod Grojcem odbył się Maraton Zumby i Festiwal Kolorów, a wieczór należał do muzyki rockowej, gdzie na starej scenie zagrali  Black Bee, TON, Six Steps Forward, South Machine i na koniec SONBIRD.
O godzinie 22 na dziedzińcu pomiędzy zamkami miał miejsce niezwykły świetlno-muzyczny pokaz p.t. Magiczny Ogród Światła zaprezentowany przez firmę Tauron. Przygotowane przez nich dekoracje zamieniły się w świetlne rzeźby i instalacje, a zamkowe mury stały się sceną przepięknych ruchomych iluminacji, stając się magicznym płótnem malarskim z feerią żywych barw.

W sobotę, 23 czerwca mimo niesprzyjającej aury przez miasto przeszedł Wielki Korowód Żywczan i wykonane zostało wspólne pamiątkowe zdjęcie. Natomiast wieczorem na deskach amfiteatru do głosu doszła muzyka folkowa najwyższych lotów. Na scenie wystąpili: Skład Niearchaiczny, Besquidians, Tekla Klebetnica, a zakończyło się to wszystko energetycznym koncertem Golec uOrkiestra, który obchodził na scenie 20-lecie swojej działalności, nie zabrakło więc tortu oraz specjalnych życzeń i podziękowań. Wszystko zakończyło się kolorowym pokazem sztucznych ogni.

 

Ostatni dzień poświęcony był seniorom, którzy ze względu na pogodę spotkali się w Miejskim Centrum Kultury, gdzie mogli skorzystać z konsultacji lekarskich i prawnych, zrobić zdjęcia w specjalnej fotobudce oraz obejrzeć specjalne pokazy artystyczne i uczestniczyć w warsztatach gimnastycznych. Była też możliwość pobrania sadzonek roślin pochłaniających zanieczyszczenia.

Przez cały tydzień we wszystkich wydarzeniach uczestniczyło bardzo wiele osób, a każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Był czas na chwile uroczyste i podniosłe, ale i na rozrywkę oraz zabawę. Bez wątpienia Jubileusz 750-lecia Żywca zostanie zapamiętany na długo.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail