Od 26 czerwca 2018 roku,  przez 4 dni, Fundacja Braci Golec po raz szósty gości z Letnimi Warsztatami Artystycznymi w Lalikach. W Ośrodku "Laliki" rozbrzmiewa góralska muzyka i śpiew około 100 podopiecznych Fundacji – dzieciaków i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat.

"Instruktorzy Fundacji i zaproszeni goście zaplanowali warsztaty tak, aby ich uczestnicy przeszli świadomy proces rozwijania swoich umiejętności i zdobywania nowych. Aktywny udział w zajęciach ma nauczyć ich współpracy, komunikacji i pewności siebie – zarówno na scenie, jak i poza nią. Wierzymy, że poprzez muzykę możemy wspierać nasze dzieci w odkrywaniu samych siebie."

Szósta edycja warsztatów odbywa się pod hasłem  „Jak czerpać i tworzyć nowe źródła” – czyli jak twórczo i z pasją poszukiwać tradycyjnej kultury we współczesnym świecie. 

Na tegorocznych warsztatach – trochę nietypowo o tej porze roku – przygotowywany jest  materiał na jesienny jubileusz 15-lecia Fundacji, który uczczony będzie widowiskiem muzycznym opartym na tradycyjnych pastorałkach.

VI edycja Letnich Warsztatów Artystycznych jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Gminy Lipowa i Urzędu Gminy Milówka.

 W dniach  2–5 lipca 2018 roku odbędzie się profesjonalne nagranie w  Kościele Matki Bożej Królowej Świata w Kamesznicy Górnej, natomiast na 7 lipca w Centrum Kultury Kryształowe Wzgórze w Międzybrodziu Żywieckim planowany jest Dzień Otwarty  Fundacji Braci Golec w godzinach 16.00 – 18.00.

"Chcemy, żeby było rodzinnie i swobodnie – będzie dobra kawa, lemoniada i słodkie przekąski zapewni sklep CzekoDeko z Żywca.

W programie m.in.:

- premiera filmu making-of z nagrania w kościele w Kamesznicy (dla rodziców i uczestników)

- etnoszafing – wietrzenie szaf, wymiana strojów (dla rodziców)

- prezentacja projektu „Górale na Saharze – Nomadzi w Beskidach”.

Ponadto zapraszamy na konsultacje lutnicze, podpowiemy też, jak godnie nosić się po góralsku.

Dzień Otwarty ma być także okazją dla rodziców z nowo powstającego ogniska w gminie Czernichów do poznania się, a dla nas – do podziękowania za cały rok wspólnej pracy." - instruktorzy Fundacji. 

 

źródło i zdjęcia: Fundacja Braci Golec

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail