Akcja Narodowe Czytanie zorganizowana po raz pierwszy przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 została zainicjowana z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.
Kulminacją akcji jest wspólne czytanie wybranego dzieła w pierwszych dniach września w różnych miejscach w całym kraju.

W tym roku z racji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ma miejsce wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury.
"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz 44 teksty Antologii Niepodległości.
"Przedwiośnie"
to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

W Żywcu do akcji włączyła się, jak co roku Biblioteka Samorządowa,  I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika oraz Starostwo Powiatowe, serdecznie zapraszając na spotkanie i udział w tej  inicjatywie propagującej znajomość literatury narodowej, które odbędzie się w sobotę 8 września 2018 r. przy ul. Słowackiego 2 w auli liceum w godz. od 11.00 do 13.00. Wezmą w niej udział uczniowie, nauczyciele i samorządowcy.

W programie: czytanie fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego, koncert pieśni patriotycznych, wykład historyka Pana Piotra Rypienia.
Zapraszamy serdecznie na transmisję z tego wydarzenia, która rozpocznie się około godziny 11:00.  Okno transmisji pojawi się poniżej.

 

Udostępnij Drukuj E-mail