10 listopada 2018 roku rozpoczęły się w Żywcu uroczystości związane z obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości od koncertu Pieśni i Tańców Narodowych w wykonaniu zespołu Ziemia Żywiecka w Miejskim Centrum Kultury. Następnie na żywieckim Rynku odbył się uroczysty Capstrzyk, czyli dawniej przemarsz wojsk, a obecnie Apel Poległych orazprzyrzeczenie kadetów klasy wojskowej z ZSAiO.

Czynny udział w tych uroczystościach brali strzelcy z JS 3030 Żywiec. Rekruci składali przyrzeczenie strzeleckie, strzelcy prowadzili apel poległych, a następnie roznieśli znicze do miejsc pamięci.

Prowadzącym uroczystość był dowódca jednostki strzeleckiej 3030 Żywiec sierżant Damian Gołuch. 

"Chciałbym poinformować, że głównym organizatorem Capstrzyku była Jednostka Strzelecka 3030 Żywiec im. por. Leonarda Rybarskiego pod patronatem MCK. W ramach capstrzyków przeprowadza się również uroczyste zbiórki od czego rozpoczęliśmy na Rynku. W trakcie tejże zbiórki został odczytany Apel Poległych, przyrzeczenie strzeleckie złożyli rekruci z I plutonu Żywiec i II plutonu Węgierska Górka wchodzące w skład JS 3030 oraz zostało złożone ślubowanie kadetów przez uczniów certyfikowanej przez MON klasy wojskowej przy ZSAiO w Żywcu-Moszczanicy. Po uroczystościach strzelcy przemaszerowali do różnych części miasta składając znicze w miejscach pamięci chwalebnych czynów Oręża Polskiego." - podkreśla dowódca JS 3030 Żywiec sierż. ZS Damian Gołuch

Nagranie z kamery WGmedia:

  

Udostępnij Drukuj E-mail