Dziadkowie pokazują nam drogę, którą my sami kiedyś przejdziemy. Z ich doświadczeń można czerpać wiele i ogrom rzeczy się nauczyć. Dziadek i babcia to znaczące postaci w życiu każdego z nas.
Nasi dziadkowie często są skarbnicą wiedzy i źródłem nauki
Dzięki nim mamy świadomość naszych korzeni, historii. To z nimi wiąże sie wiele ciepłych wspomnień z naszego dzieciństwa. Opowieści babci czy dziadka to wielka skarbnica wiedzy o czasach wojny, o tym jak się poznali, jak dawniej żyli ludzie, gdzie się uczyli w młodości, do jakich kół zainteresowań należeli, gdzie pracowali, jak było ciężko zaraz po wojnie, jak zmieniła się wieś czy miasto, szkoła, komunikacja, elektronika i technologia przez lata.
Czyż nie jest tak, że najbardziej zapadają nam w pamieć wspólne zajecia z babcią czy dziadkiem z dzieciństwa i młodości? Może to była budowa karminika, opieka nad zwierzętami, grzybobranie, wspólne zbieranie jagód czy pieczenie ciast lub robienie domowych przetworów,kiszenie kapusty, żniwa czy po prostu wakacje.
Często to dziadkowie wpajają w nas zasady moralne, patriotyzm i miłość do ojczyzny. Pokazują jak przetrwać trudne czasy, jak się nie poddawać w przeciwnościach losu. Umieją podtrzymać na duchu i dają cenne wskazówki, poparte własnym doświadczeniami życiowymi. Dzięki nim znamy dzieje swojej rodziny, wiemy skąd pochodzimy.
Bycie babcią lub dziadkiem na pewno nie jest proste, dlatego kochajmy ich i okazujmy miłość, wdzieczność i szacunek, podajmy im pomocną dłoń, gdy tego potrzebują w chorobie czy starości, póki jeszcze są obok nas, a jeśli ich już nie ma czcijmy ich pamięć i dobre imię, pamiętając szczególnie to, co było dobre. Czasem wystraczy po prostu wpaść do nich na kawę i .. posłuchać.. co mają do powiedzenia. Oni to uwliebiają.
Niech nam żyją STO LAT!
Przy okazji Święta Babci i Dziadka przypominamy artykuł pt. Ze wspomnień mojej babci - nauczycielki ś.p. Izabeli Bułki z Rycerki Górnej do przeczytania tutaj
Życie babci i dziadka ukazują również nasze reportaże z cyklu "Z biegiem czasu". Link znajdziecie tutaj
Odcinek 3. Historie Rodzinne z Rycerki Górnej. Spotkanie z Panią Olgą Zawadą.
Odcinek 2. Wspomnienia z czasów wojny, wysiedleń 91-letniej Pani Ludwiki Świniańskiej z Brzuśnika
Odcinek 1. W pierwszym odcinku 90-letniej Pani Rozalii Wiewióry z Jeleśni, która opowiada nam kilka historii ze swojego życia
Jeżeli ktoś z czytelników WGmedia ma w rodzinie babcię lub dziadka w wieku powyżej 70 lat, która chciałaby podzielić się swoją historią, przeżyciami, wspomnieniami, pokazać swoje rodzinne fotografie - prosimy o kontakt na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 502 657 707.
Zdjęcia: Magdalena Sporek