Wszystkich Świętych
Bez komentarzy

 

     Uroczystość Wszystkich Świętych to jedno z najstarszych świąt obchodzonych
w Kościele Katolickim.


Z jednej strony święto to jest bardzo smutne, bo każdy z nas idzie na cmentarz, uczestniczy raz w roku we Mszy Świętej odprawianej w cmentarnej kaplicy, przypomina sobie życie osób, które na co dzień były częścią naszego życia. Z drugiej jednak strony dzień 1 Listopada jest radością. Ktoś powie.. Jak tak smutne święto może być radością? Mając w pamięci radosny dzień Zmartwychwstania Pańskiego ufamy, że nas i naszych krewnych czeka zbawienie, ponieważ bez wiary w Zmartwychwstanie nasze życie i nasza wiara nie miałaby najmniejszego sensu.


  Każda śmierć bliskiej osoby jest dla nas wielkim przeżyciem. Po stracie kogoś bliskiego z kim wiązała nas wielka więź czujemy pustkę, a nasze serca przepełnione są bólem. Zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak musiało być? Dlaczego tak wcześnie? Nie ważne czy umieramy w wieku dwudziestu lat czy dziewięćdziesięciu, rozłąka z drugim człowiekiem boli tak samo. Niejednokrotnie obwiniamy nasz życiowy los, bo mogliśmy czemuś zaradzić lub inaczej się zachować. Ludzie w podeszłym wieku, starsi od nas wiekiem, mający głęboką wiarę zapewne powiedzą, że Bóg potrzebował tego właśnie człowieka, bo w niebie zabrakło kogoś na miarę jego talentu. Mimo, że odchodzi od nas człowiek, którego znaliśmy od najmłodszych lat w przemijaniu jest większy ukryty sens. Przypomnijmy sobie, że gdy się rodziliśmy to właśnie ci ludzie nas witali i radowali się naszym przyjściem na świat. Życie zatacza koło gdy Bóg powołuje do siebie osoby, które mamy wokół siebie na co dzień. Żegnając ich wylewamy łzy smutku. Któż wie czy w życiu po życiu nie będzie kolejnej radości przy spotkaniu z tymi, którzy poprzedzili nas w drodze do Niebieskiej Ojczyzny?

   Z taką wiarą powinniśmy udać się dziś w ten niby smutny ale jakże radosny dzień na cmentarz. Miejmy w sercu słowa Św. Pawła Apostoła .. „Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi..”  

  Dla wszystkich zmarłych, którzy odeszli od nas odmówmy:
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym. Amen.

 

 

Dla WGmedia.eu:
Paweł Jurasz.

Udostępnij Drukuj E-mail