Zaduszki
Oceny: (6 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

 

Drugi dzień listopada to Dzień Zaduszny (tzw. Zaduszki). Dzień głębokiej refleksji nad naszym życiem, nad życiem tych, co od nas odeszli i nad sensem przemijania.


Przemijanie to nieodłączna część każdego życia ludzkiego. Coś musi się zacząć, aby mogło trwać przez pewien okres i coś musi się skończyć, bo nic nie trwa wiecznie.

Po radości Dnia Wszystkich Świętych przychodzi dzień zadumy nad tym, co robimy i jak żyjemy. To chwila kiedy uświadamiamy sobie, że życie ludzkie jest przystankiem na peronie „świat”, a każdy czyn jaki tu popełniamy ma głębszy, ukryty sens. Wszystko, co się dzieje nie jest dziełem przypadku, a nasza wiara tylko utwierdza nas w przekonaniu,  że wszystko ma sens.

 

Tak więc ludzkie życie bez wiary jest jak roślina bez wody. Więdnąca roślina nadaje się tylko do wyrzucenia i nikt nie pamięta, że kiedyś była piękna i cieszyła oko przechodniów. Tak samo nasze życie, w którym nie ma wiary, i w którym żałujemy czegoś, co mogliśmy zrobić lepiej jest puste i nieszczęśliwe.

 

Patrząc realnie musimy starać się żyć tak, aby kolejnego dnia nie żałować tego, że wczoraj zrobiliśmy coś źle i wbrew naszej woli. Dzisiejszy świat mknie niczym pędząca lokomotywa i nim się obejrzymy już jesteśmy na końcowej stacji. Powinniśmy starać się żyć tak, aby nigdy niczego nie żałować.

Świetnym podsumowaniem tych refleksji jest refren piosenki zespołu Enej pt. „Żyj”Ale żyj każdą chwilą jaka właśnie cię otacza!
Ale żyj, bo to co mija to już twoja własna strata!

 

 Dla WG Media

Paweł Jurasz
 Udostępnij Drukuj E-mail