muzeum Ocalenie
Oceny: (2 razy)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

Muzeum twórczości ludowej artysty Jana Talika "OCALENIE" w Ciścu.

"...Tak witał zwiedzających jego muzeum "Ocalenie " : "Witamy Wos bardzo piyknie . Pocie haw, pocie, pocie..”
Jan Talik (1926 - 2011 r.) - człowiek niezwykły, zapamiętały tancerz, miłośnik gór, góralskiej tradycji, zbieracz przedmiotów używanych przez przodków ludzi zamieszkujących te teren, umiejący pięknie śpiewać i opowiadać rodzimą gwarą, grał na heligonce i śpiewał ubrany w strój ludowy. Pochodził z wielodzietnej rodziny. Jako młody, siedemnastoletni chłopak dołączył do oddziału partyzanckiego "Sztubaka" pod pseudonimem "Konicek". W 1947 r. ożenił się z Zofią Bednarz i mieli dwoje dzieci. Grywał na weselach, był przewodniczącym kółka rolniczego.
W latach osiemdziesiątych z potrzeby serca zaczął tworzyć muzeum, na ten cel udostępnił pomieszczenia gospodarcze przy jego domu. Miało to to miejsce w 1984 roku. Muzeum zostało nazwane „Ocaleniem”
W ogrodzie przed domem Jan Talik umieścił rzeźby, które sam wykonał. Przedstawiają one m.in. górale, niedźwiedzia czy ptaki. 
Wewnątrz znaleźć można wiele przedmiotów użytku domowego, wyposażenie góralskich chałup, ubiorów charakterystycznych dla tego regionu. W jednej z izb znalazły się dzieła twórczości ludowej- obrazy, rzeźby i koronki.
Ponad to Jan Talik Ocalił przed zniszczeniem, instrumenty muzyczne , maski przebierańców noworocznych dziadów (grupy kolędniczej)., przedmioty codziennego użytku dziś już niepotrzebne w domach ,
Jan Talik prowadził muzeum do końca swojego życia. Umarł w październiku 2011 roku. Jego twórczość pozostała bez opieki.

Info i fot. Robert Wierzbicki

Udostępnij Drukuj E-mail