Uwaga

Simple Image Gallery Notice: Joomla!'s /cache folder is not writable. Please correct this folder's permissions, clear your site's cache and retry.

Ogród botaniczny w Milówce

Leśny Gród jest górskim parkiem botanicznym  zaprojektowanym przed laty przez pasjonata i podróżnika 

Grzegorza Śleziaka. Usytuowany jest w środku lasu, przy szlaku na Halę Boraczą. 

Park Leśny Gród ma charakter edukacyjno-rekreacyjny.

To niezwykłe, wręcz magiczne miejsce łączy dwa elementy – flory, w oparciu o symbolikę poszczególnych gatunków, m.in. cisu symbolizującego wyciszenie, brzozy dającej energię życiową i jabłoni, która jest symbolem płodności  oraz fauny – reprezentowanej przez ptactwo domowe  i ozdobne oraz tradycyjną zagrodę edukacyjną z owcami rasy Wrzos, wpisaną do Programu Ochrony Gatunku.

Rośliny w parku zostały posadzone w sposób „lewitujący” czyli nie zakopywane do ziemi, tylko kładzione na ziemi i obsypywane nią, co wyróżnia ogród na tle innych tego typu miejsc znajdujących się w Polsce.
Wyjątkowość Leśnego Grodu tkwi zwłaszcza w bogactwie szaty roślinnej. Poza rodzimymi roślinami znajdują się w nim także egzotyczne okazy, np. bambusy, sosny japońskie, czerwone i zielone klony palmowe. Wraz z nadejściem wiosny w Leśnym Grodzie rozkwita setki żonkili, szafirków i hiacyntów, latem kwitną rododendrony, wisterie i lilie, a jesienią dominują ozdobne trawy, m.in. Rozplenica japońska, Gigant Miskant i trawa pampasowa.
Cały sezon od maja do października park tętni życiem.

W siedmiu stawach żyje kilka gatunków ryb, a nad stawami żaby – Kumak górski i Ropucha szara, obydwa gatunki znajdują się pod ścisłą ochroną.

Pobyt w Parku umila śpiew drozdów .

To idealne miejsce do wypoczynku i nauki na łonie natury w otoczeniu przepięknych krajobrazów Beskidu Żywieckiego.

Od maja 2014 roku Parkiem zarządza Fundacja Leśny Gród.

www.lesnygrod.imfo  Facebook : www.facebook.com/lesnygrod.milowka

Agata Cantini-Lipińska
Prezes Fundacji Leśny Gród
Milówka, Kol.Prusów 118

 

telefon 609 410 474

fot. Robert Wierzbicki.

Udostępnij Drukuj E-mail