Śliwkowa Choinka.
Oceny: (Bez ocen)
PLG_VOTE_USER_RATING
Bez komentarzy

 

Kilka tygodniki trwały w szkołach w Gminie Lipowa przygotowania do ubierania największej śliwkowej choinki w Polsce.


W naszym kraju ubieranie choinki to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Podczas wydarzenia w Lipowej nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd, Świętego Mikołaja rozdającego prezenty, śliwkowego ciast i cukierków, oraz zdjęć pod pomnikiem śliwki. Akcja została zorganizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Ziemi Lipowskiej.

 

W tym roku w Gminie Lipowa odbyła sie nietypowa świąteczna akcja. Dzieci ze szkół z całej gminy miał za zadanie wykonanie świątecznych, śliwkowych ozdób choinkowych. Wszystko po to, żeby wraz z nauczycielami, dyrektorami, strażakami, wójtem gminy, spotkać się na placu w centrum Lipowej i ubrać jedną w Polsce śliwkową choinkę stworzoną przez dzieci! Drzewko przekazane przez Nadleśnictwo Węgierska Górka, ma około 10 metrów, więc w jego ubieraniu pomagali strażacy. W czasie ubierania "śliwkowej choinki" odbyło się wspólne śpiewanie kolęd, a dzieci mogły raczyć się gorącą czekoladą - z posmakiem śliwkowym i śliwkami w czekoladzie.

W Polsce ubieranie choinki to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę. Ubieranie choinki przyjęło się w domach katolickich, jednak nie od razu zostało zaaprobowane przez Kościół. Tradycja ta istniała już u pogan i miała charakter magicznego rytuału mającego zapewnić ludziom bezpieczeństwo, dostatek, zdrowie i szczęście. Dekoracje na choinkę były swego rodzaju talizmanem dla domu i chroniły go przed złymi duchami.

 

 

Udostępnij Drukuj E-mail